All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
France
France - NM1
Teams
Rueil
Emmanuel Driss
Emmanuel
Driss
Opponents
Jun 5, 1976
French
1m88 / 6-2
PG / SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="7612" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Emmanuel Driss has faced 306 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Yunss Akinocho
Pôle France
(FRA-3)
1
Zakari Alao
Brest
(FRA-3)
2
Jacques Alingue
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Josh Almanson
Challans
(FRA-3)
2
Mickael Altier
Rouen
(FRA-3)
1
Alexandre Amet
Bondy
(FRA-3)
1
Sami Ameziane
Bondy
(FRA-3)
1
Richard Anderson
Angers
(FRA-3)
2
Erwan Andre
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Rudy Astic
Le Puy
(FRA-3)
1
Vincent Ateba
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Alexandre Atinkpahoun
Angers
(FRA-3)
2
Regis Aubry
Montbrison
(FRA-3)
1
Ljubomir Avramovic
Chartres
(FRA-3)
1
Jason Bach
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Jimmal Ball
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Oumarou Baradji
Saint-Quentin
(FRA-3)
1
Abgue Barakaou
Chartres
(FRA-3)
2
Emilien Barbry
Orchies
(FRA-3)
2
Jean-Francois Basileu
Pôle France
(FRA-3)
2
Yassine Bassine
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Francisco Bateko
Roche-St Etienne
(FRA-3)
2
Jessie Begarin
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Igor Beljanski
Angers
(FRA-3)
2
Antoine Belkessa
Orchies
(FRA-3)
1
Serge Bellx
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Corey Belser
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Marc Benard
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Florent Beng
Quimper
(FRA-3)
1
Lesly Bengaber
Bondy
(FRA-3)
1
Willy Berquier
Chartres
(FRA-3)
2
Cedric Bertorelle
Cognac
(FRA-3)
2
Julien Bestron
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Jonathan Beugnot
Clermont
(FRA-3)
2
Kevin Bichard
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Lukasz Biela
Montbrison
(FRA-3)
2
Mathieu Bigote
Cognac
(FRA-3)
2
Rajko Bijelovic
Feurs
(FRA-3)
1
Eric Bilon
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Johan Blot
Autun
(FRA-3)
1
Jahsha Bluntt
Orchies
(FRA-3)
2
Maxime Boire
Feurs
(FRA-3)
2
Regis Boissie
Challans
(FRA-3)
2
Xavier Boivin
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Zeljko Bojovic
Chartres
(FRA-3)
2
Yannick Bokolo
Pôle France
(FRA-3)
1
Romain Bonneau
Poitiers
(FRA-3)
1
Gregory Bonneau
Poitiers
(FRA-3)
1
Steeve Borval
Le Puy
(FRA-3)
2
Namory Boundy
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Frederic Bourdillon
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Julien Bourdin
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Mathieu Boutry
Challans
(FRA-3)
1
Nehemiah Brazil
Feurs
(FRA-3)
2
Eric Broallier
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Pierre Brochard
Blois
(FRA-3)
Bondy
(FRA-3)
3
Frederic Broliron
Longwy
(FRA-3)
Souffelweyersheim
(FRA-3)
4
Miguel Buval
Cognac
(FRA-3)
2
Nicolas Calatrava
Longwy
(FRA-3)
1
Fabien Calvez
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Ian Caskill
Cognac
(FRA-3)
2
Frens Jowhe Casseus
Angers
(FRA-3)
2
Alexandre Chassang
Pôle France
(FRA-3)
1
Sebastien Cherasse
Challans
(FRA-3)
2
Maxime Chupin
Angers
(FRA-3)
2
David Cilly
Orchies
(FRA-3)
2
Souarata Cisse
Pôle France
(FRA-3)
1
Patrick Clerence
Roche-St Etienne
(FRA-3)
2
Sebastien Collet
Sablé
(FRA-3)
2
Julien Cortey
Clermont
(FRA-3)
2
Alexandre Crasnier
Angers
(FRA-3)
2
Simon Cretaux
Lievin
(FRA-3)
2
Aldo Curti
Pôle France
(FRA-3)
1
Cyrille Dacourt
Lievin
(FRA-3)
2
Boris Dallo
Pôle France
(FRA-3)
2
Adrien Daube
Le Puy
(FRA-3)
2
Maxime Dausse
Rodez
(FRA-3)
1
Daviin Davis
Blois
(FRA-3)
1
Etienne De Casabianca
Angers
(FRA-3)
1
Nicolas Decline
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Xavier Delarue
Rouen
(FRA-3)
Clermont
(FRA-3)
4
Thibault Delon
Blois
(FRA-3)
2
Jerome Dessart
Lievin
(FRA-3)
2
Yann Devehat
Poitiers
(FRA-3)
1
Benjamin Devez
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Mamadou Dia
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Mahmoud Diakite
Clermont
(FRA-3)
2
Moustafa Diallo
Longwy
(FRA-3)
Roche-St Etienne
(FRA-3)
4
Harry Disy
Pôle France
(FRA-3)
1
Mathieu Donnard
Sablé
(FRA-3)
2
Julien Doreau
Brest
(FRA-3)
2
Christophe Dos Santos
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Sadio Doucoure
Cognac
(FRA-3)
2
Pierre-Etienne Drouault
Angers
(FRA-3)
2
Johan Duboquet
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
David Dubosc
Rouen
(FRA-3)
2
Adrien Dumoulin
Feurs
(FRA-3)
Montbrison
(FRA-3)
4
Jean-Marc Dupraz
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Camille Eleka
Brest
(FRA-3)
1
David Encausse
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Andre Erguy
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Sidy Faye
Autun
(FRA-3)
1
Beranger Felix
Sablé
(FRA-3)
2
Ahmed Fellah
Angers
(FRA-3)
1
Redouane Fergati
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Gregory Filet
Montbrison
(FRA-3)
1
Loïc Firmin
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Yann Fonteneau
Rodez
(FRA-3)
1
Laurent Fourestier
Rodez
(FRA-3)
1
Amadou Gacko
Orchies
(FRA-3)
2
Benjamin Gauthier
Feurs
(FRA-3)
2
Pierre-Thomas Gauthier
Le Puy
(FRA-3)
1
Julien Geay
Challans
(FRA-3)
1
Manuel Genestoux
Rodez
(FRA-3)
1
Scotty Genete
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Frederic Giraud
Montbrison
(FRA-3)
1
Sammy Girma
Challans
(FRA-3)
2
Jonathan Godin
Cognac
(FRA-3)
2
Martial Gotagni
Le Puy
(FRA-3)
2
Nils Gouacide
Challans
(FRA-3)
2
Olivier Gouez
Orchies
(FRA-3)
Pôle France
(FRA-3)
3
Guillaume Granotier
Quimper
(FRA-3)
1
Nicolas Gregoire
Feurs
(FRA-3)
2
Ronnie Griffin
Sablé
(FRA-3)
1
Damien Griffin
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Guy Guedegbe
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Pierre-Yves Guillard
Poitiers
(FRA-3)
1
Cyril Guillarme
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Mohamed Hachi
Lievin
(FRA-3)
2
Farid Haif
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Nasser Haif
Rouen
(FRA-3)
1
Pierrick Hardy
Poitiers
(FRA-3)
1
Mickael Hay
Angers
(FRA-3)
2
DeRon Hayes
Orchies
(FRA-3)
1
Damien Herard
Quimper
(FRA-3)
1
Fabien Herard
Challans
(FRA-3)
2
Sebastian Hermenier
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Antwan Hoard
Lievin
(FRA-3)
2
Jermont Horton
Blois
(FRA-3)
1
Keonta Howell
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Damien Inglis
Pôle France
(FRA-3)
2
Michel Ipouck
Chartres
(FRA-3)
2
Abe Jackson
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Yohann Jacques
Le Puy
(FRA-3)
2
Mouhammadou Jaiteh
Pôle France
(FRA-3)
2
Herve Jalce
Chartres
(FRA-3)
1
Hugues Jannel
Pôle France
(FRA-3)
1
Faustin Jardry
Autun
(FRA-3)
1
Eric John
Angers
(FRA-3)
2
Teva Johnson
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Antoine Jugnet
Sablé
(FRA-3)
1
Ali Kacemi
Longwy
(FRA-3)
2
Nicolas Kaczmarow
Cognac
(FRA-3)
2
Sebastien Kancel
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Piotr Karolak
Poitiers
(FRA-3)
1
Ville Kaunisto
Blois
(FRA-3)
2
Matt Kempfert
Quimper
(FRA-3)
1
Erwann Kerault
Poitiers
(FRA-3)
1
Tomas Kersis
Bondy
(FRA-3)
1
Bienvenue Kindoki
Feurs
(FRA-3)
1
Patrice Koenig
Longwy
(FRA-3)
2
Regis Koundjia
Le Puy
(FRA-3)
1
Alexis Kreps
Longwy
(FRA-3)
2
Olivier Lamothe
Autun
(FRA-3)
1
Luidgy Laporal
Pôle France
(FRA-3)
1
Sebastien Larre
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Nicolas Lasserre
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Thomas Lavanchy
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Jean-Emmanuel Le Brun
Rouen
(FRA-3)
2
Vincent Lehut
Lievin
(FRA-3)
2
A'nsi Lema
Cognac
(FRA-3)
2
Vincent Lemon
Bondy
(FRA-3)
1
Gautier Lemon
Chartres
(FRA-3)
2
Jerome Lentz
Rodez
(FRA-3)
1
Julien Lesieu
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Cedric Leuly
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Antoine Liorel
Brest
(FRA-3)
2
Thibaut Lonzieme
Angers
(FRA-3)
2
Occlidio Lopes
Longwy
(FRA-3)
2
Paul Lopez
Clermont
(FRA-3)
1
Rafael Lopez
Brest
(FRA-3)
2
Nasser Loubibet
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Jimmy Lupot
Brest
(FRA-3)
2
Mouhamadou M'bodji
Rodez
(FRA-3)
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Mamadou M'bodji
Souffelweyersheim
(FRA-3)
1
Madany Macalou
Sablé
(FRA-3)
2
Troy Mack
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Jean de dieu Mageot
Poitiers
(FRA-3)
1
Patrick Mageot
Longwy
(FRA-3)
2
Damien Mailleux
Sablé
(FRA-3)
2
Romain Malet
Orchies
(FRA-3)
2
Hugues Malor
Montbrison
(FRA-3)
1
Vincent Margueritte
Quimper
(FRA-3)
1
Remi Martin
Le Puy
(FRA-3)
2
Bianco Matanga
Clermont
(FRA-3)
2
Alexandre Maubayou
Poitiers
(FRA-3)
1
Zephir McArthur
Le Puy
(FRA-3)
2
Jonathan McClark
Levallois SCB
(FRA-3)
Clermont
(FRA-3)
3
Samir Mekdad
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
1
Rodrigue Mels
Pôle France
(FRA-3)
1
Vincent Mendy
Lievin
(FRA-3)
2
Philippe Mercier
Sablé
(FRA-3)
2
Guillaume Merie
Chartres
(FRA-3)
2
Alexis Merle
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Dragan Milic
Longwy
(FRA-3)
2
Francois Milon
Brest
(FRA-3)
1
Kevin Mondesir
Montbrison
(FRA-3)
2
Franck Monpounga
Feurs
(FRA-3)
2
Stephane Monschau
Quimper
(FRA-3)
1
David Morin
Longwy
(FRA-3)
2
Reiner Mougnol
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Jean-Felix Moupegnou
Cognac
(FRA-3)
1
Jeremy Mourino
Rodez
(FRA-3)
1
Abdoulaye N'diaye
Souffelweyersheim
(FRA-3)
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
3
Alexandre N'kembe
Bondy
(FRA-3)
1
Roland N'kembe
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Simeon Naydenov
Clermont
(FRA-3)
2
Stephane Neri
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Martin Ngaloro
Clermont
(FRA-3)
1
Alexandre Nicolai
Saint-Quentin
(FRA-3)
1
Slobodan Ocokoljic
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Karim Ouattara
Rodez
(FRA-3)
Clermont
(FRA-3)
2
Youcef Ouldyassia
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Lucas Paoletti
Pôle France
(FRA-3)
2
Xavier Pasut
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Ludovic Patey
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Tyray Pearson
Angers
(FRA-3)
2
Roderick Pegon
Roche-St Etienne
(FRA-3)
Feurs
(FRA-3)
3
Clement Pegon
Montbrison
(FRA-3)
2
Antoine Pesquerel
Pôle France
(FRA-3)
1
Johan Petro
Pôle France
(FRA-3)
1
Djordje Petrovic
Orchies
(FRA-3)
2
Aude Pierre Joseph
Lievin
(FRA-3)
2
Damien Pistre
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Etienne Plateau
Pôle France
(FRA-3)
1
Gaetan Plateau
Orchies
(FRA-3)
1
Charly Pontens
Pôle France
(FRA-3)
2
Vaidotas Pridotkas
Brest
(FRA-3)
2
Christian Priso
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Didier Przygoda
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Desmond Quincy-Jones
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Anthony Racine
Pôle France
(FRA-3)
2
Nicolas Racon
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Vesko Radnic
Autun
(FRA-3)
1
Alexis Rambur
Rouen
(FRA-3)
Saint-Quentin
(FRA-3)
4
Tony Ramphort
Angers
(FRA-3)
2
Johan Rathieuville
Brest
(FRA-3)
2
Antso Razafindrabe
Chartres
(FRA-3)
2
Benjamin Recoura
Blois
(FRA-3)
2
Geoffrey Renon
Challans
(FRA-3)
2
Jean-Francois Reymond
Feurs
(FRA-3)
2
Paul Richard
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Paul Rigot
Pôle France
(FRA-3)
2
James Robert
Montbrison
(FRA-3)
2
Kelvin Robinson
Bondy
(FRA-3)
1
Vincent Roche
Feurs
(FRA-3)
1
Olivier Romain
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Sylvain Rosnet
Poitiers
(FRA-3)
1
Steve Ross
Rodez
(FRA-3)
1
Dimitri Salles
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Sebastien Salvis
Montbrison
(FRA-3)
2
Tyler Sanborn
Lievin
(FRA-3)
2
Tahirou Sani
Blois
(FRA-3)
2
Ibrahim Saounera
Cognac
(FRA-3)
2
Jerome Seailles
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Guillaume Sene
Le Puy
(FRA-3)
2
Lavar Simmons
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Maxime Smagge
Angers
(FRA-3)
2
Yohann Smail
Le Puy
(FRA-3)
2
Williams Soliman
Rouen
(FRA-3)
2
Gary Staelens
Blois
(FRA-3)
2
Borivoje Stanisic
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Myron Stewart
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Nicolas Strunc
Quimper
(FRA-3)
1
Olivier Sulpice
Angers
(FRA-3)
2
Samba Sylla
Sablé
(FRA-3)
1
Gilles Sylvain
Saint-Quentin
(FRA-3)
2
Mathieu Szymkowiack
Quimper
(FRA-3)
1
Steed Tchicamboud
Autun
(FRA-3)
1
Mathieu Tensorer
Quimper
(FRA-3)
1
David Thevenon
Angers
(FRA-3)
2
Arnauld Thinon
Avignon Le Pontet
(FRA-3)
2
Anthony Thomas
Sablé
(FRA-3)
2
Benjamin Thomas
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Jean-Michel Thore
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Benjamin Tillon
Montbrison
(FRA-3)
2
Tafari Toney
Charleville-Méz.
(FRA-3)
1
Jonathan Tornato
Blois
(FRA-3)
2
Aurelien Toto N'kote
Roche-St Etienne
(FRA-3)
2
Tony Traineau
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Jean-Victor Traore
Angers
(FRA-3)
2
Jeremy Tschamber
Souffelweyersheim
(FRA-3)
2
Wilfried Vallois
Brest
(FRA-3)
1
Milan Vasic
Chartres
(FRA-3)
2
Jerome Velten
Souffelweyersheim
(FRA-3)
1
Joffrey Verbeke
Orchies
(FRA-3)
2
Mickael Verove
Rouen
(FRA-3)
2
Jean-Pierre Ville
Feurs
(FRA-3)
2
Brice Vounang
Brest
(FRA-3)
2
Xavier Wallez
Angers
(FRA-3)
2
Darnell Williams
Rouen
(FRA-3)
Saint-Quentin
(FRA-3)
4
X Wilson
Autun
(FRA-3)
1
Olivier Yao-Delon
Pôle France
(FRA-3)
1
Jerrah Young
Roche-St Etienne
(FRA-3)
1
Frederic Zadro
Valence-Condom
(FRA-3)
2
Roberto Zameo
Autun
(FRA-3)
1