All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Argentina
Argentina - Liga A
Teams
9 de Julio
Leonardo Segura
Leonardo
Segura
Opponents
Dec 6, 1977
Argentine
2m07 / 6-10
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="7286" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Leonardo Segura has faced 173 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Emiliano Agostino
Olimpico LB
(ARG-1)
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
3
Federico Aguerre
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Nicolas Aguirre
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
3
Alejandro Alloatti
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
Derrick Alston
Boca Juniors
(ARG-1)
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
3
Cristian Amicucci
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Franco Balbi
Quimsa
(ARG-1-N)
3
Bruno Barovero
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
1
Pablo Barrios
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
3
Robert Clark Battle
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Adrian Boccia
Lanus
(ARG-1)
5
Cleotis Brown
Quimsa
(ARG-1-N)
Sionista
(ARG-1)
3
Gerald Brown
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Juan Brussino
Boca Juniors
(ARG-1)
2
Joseph Bunn
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Valentin Burgos
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
1
Anibal Buzzo
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Mariano Byro
Lanus
(ARG-1)
5
Sebastian Cabello
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Cristian Cadillac
Quimsa
(ARG-1)
1
Facundo Campazzo
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Juan Cangelosi
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Juan pablo Cantero
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1)
1
Damian Cantrell
La Union de Formosa
(ARG-1)
1
Agustin Carabajal
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
1
Diego Cavaco
Olimpico LB
(ARG-1-N)
Quimsa
(ARG-1)
3
Luis Cequeira
Obras Sanitarias
(ARG-1)
1
Jamelle Cornley
Bahia Basket
(ARG-1)
1
Emiliano Correa
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
3
Cristian Cortez
Obras Sanitarias
(ARG-1)
1
Craig Craft
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
1
Ignacio Davico
Lanus
(ARG-1)
2
Devin Davis
Bahia Basket
(ARG-1)
1
Nicolas De Los Santos
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Francisco De Simoni
Olimpico LB
(ARG-1)
1
Lucas Diaz
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
2
Marco Diez
Olimpico LB
(ARG-1-N)
2
Alejandro Diez
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Carl Edwards
Regatas Corrientes
(ARG-1)
1
Rodney Elliott
Boca Juniors
(ARG-1)
2
Alexis Elsener
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
Ariel Eslava
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Juan Alberto Espil
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Pablo Espinoza
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Lucas Faggiano
Bahia Basket
(ARG-1)
1
Juan Emiliano Fernandez
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Fabio Fernandez
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
1
Gabriel Fernandez
Lanus
(ARG-1)
5
German Fernandez
Lanus
(ARG-1)
2
Federico Ferrini
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
4
Tyler Field
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Mariano Fierro
Boca Juniors
(ARG-1)
2
Matias Fioretti
Sionista
(ARG-1-N)
3
Antonino Forte
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
2
Pedro Franco
Sionista
(ARG-1-N)
3
Mariano Franco
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Fernando Funes
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Roberto Gabini
Atenas Cordoba
(ARG-1)
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1)
2
Alex Galindo
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Joaquim Gamazo
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
1
Martin Gandoy
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
2
Ruben Garces
La Union de Formosa
(ARG-1)
1
Mariano Garcia
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Mateo Gaynor
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Diego Gerbaudo
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Miguel Gerlero
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Pablo Omar Gil
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Sebastian Ginobili
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Facundo Giorgi
Bahia Basket
(ARG-1)
1
Federico Glinberg
Obras Sanitarias
(ARG-1)
1
Dionisio Gomez
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Roman Gonzalez
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Luciano Gonzalez
Obras Sanitarias
(ARG-1)
1
Santiago Gonzalez
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Diego Guaita
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Juan Gutierrez
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
Leonardo Gutierrez
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Christopher Hayes
Sionista
(ARG-1)
1
Daniel Hure
Sionista
(ARG-1-N)
3
Matias Ibarra
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1)
La Union de Formosa
(ARG-1)
2
Ramiro Iglesias
Sionista
(ARG-1-N)
3
Nelson Ingles
Boca Juniors
(ARG-1)
1
David Jackson
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
4
Byron Johnson
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Federico Kammerichs
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Djibril Kante
Olimpico LB
(ARG-1-N)
3
Bruno Labaque
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Kyle Lamonte
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Dan Langhi
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
1
Nicolas Laprovittola
Lanus
(ARG-1)
5
Nicolas Lauria
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Andre Laws
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Oscar Legaria
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Martin Leiva
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Matias Lescano
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Juan Levrino
Quimsa
(ARG-1-N)
3
Jamaal Levy
Lanus
(ARG-1)
5
Gregory Lewis
Atenas Cordoba
(ARG-1)
1
Diego Lo Grippo
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Juan Manuel Locatelli
Sionista
(ARG-1-N)
3
Roberto Lopez
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Maximiliano Maciel
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Fernando Malara
Lanus
(ARG-1)
5
Federico Mansilla
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
1
Federico Marin
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Lucas Martina
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Fernando Martina
Boca Juniors
(ARG-1)
2
Javier Martinez
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Marcos Mata
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
Julio Mazzaro
Quimsa
(ARG-1-N)
4
William McFarlan
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
Asim McQueen
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
1
Gabriel Mikulas
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
4
Pablo Moldu
Sionista
(ARG-1-N)
1
Alejo Montes Cardozo
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
3
Cedric Moodie
Lanus
(ARG-1)
Boca Juniors
(ARG-1)
5
Edward Nelson
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Ije Nwankwo
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
1
Larry O'bannon
Boca Juniors
(ARG-1)
1
Reggie Okosa
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Pablo Orlietti
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Diego Osella
Sionista
(ARG-1-N)
3
Martin Osimani
Obras Sanitarias
(ARG-1)
1
Carlos Paredes
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Ariel Pau
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
3
Lucas Perez
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
4
Lucas Picarelli
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Joshua Pittman
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
Sebastian Porta
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Diego Prego
Lanus
(ARG-1)
5
Lisandro Rasio
Sionista
(ARG-1-N)
2
Alejandro Reinick
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
2
German Ressia
Bahia Basket
(ARG-1)
1
Juan Manuel Rivero
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Clarence Robinson
Monte Hermoso
(ARG-1)
Sionista
(ARG-1-N)
3
Scott Rodgers
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
2
Patricio Rodriguez
Sionista
(ARG-1-N)
3
Pablo Sebastian Rodriguez
Penarol Mar de Plata
(ARG-1)
1
Louis Roe
Regatas Corrientes
(ARG-1)
1
Hakeem Rollins
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
1
Nicolas Romano
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Cristian Romero
Olimpico LB
(ARG-1-N)
3
Diego Romero
Gimnasia Indalo
(ARG-1)
2
Enzo Ruiz
Olimpico LB
(ARG-1-N)
4
Marcos Saglietti
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
3
Fabian Sahdi
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Hernando Salles
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Pepe Sanchez
Bahia Basket
(ARG-1)
2
Juan Sartorelli
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Emanuel Sayal
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1)
1
Santiago Scala
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
2
Carlos Schattmann
Obras Sanitarias
(ARG-1)
2
German Sciutto
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
Ronald Selleaze
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1)
2
Ramzee Stanton
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Antoine Stockman
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
1
Levi Stukes
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
1
Guillermo Subeldia
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
1
Patricio Tabarez
Olimpico LB
(ARG-1)
1
Terrell Taylor
Lanus
(ARG-1)
5
Damian Tintorelli
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Fernando Titarelli
Boca Juniors
(ARG-1)
1
Jonathan Treise
Quimsa
(ARG-1-N)
4
Sebastian Vega
Boca Juniors
(ARG-1)
2
Lucas Victoriano
Lanus
(ARG-1)
5
Eduardo Villares
Regatas Corrientes
(ARG-1-N)
4
Samuel Villegas
Quimsa
(ARG-1)
1
Ezequiel Villegas
Atletico Argentino de Junin
(ARG-1)
1
Albert White
Monte Hermoso
(ARG-1)
2
James Williams
Atenas Cordoba
(ARG-1-N)
3
Ruben Wolkowyski
Deportivo Libertad Sunchales
(ARG-1-N)
4
Ernesto Zago
La Union de Formosa
(ARG-1-N)
4
Alejandro Zilli
Sionista
(ARG-1-N)
3