All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
PuHu Juniorit
Konsta Konttinen
Konsta
Konttinen
Opponents
May 6, 1999 (25 years old)
Finnish
1m86 / 6-1
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="72619" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Konsta Konttinen has faced 268 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Tuomo Aalto
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Eero Aaltonen
Ura Basket
(FIN-2)
2
Samatar Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
4
Guled Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Alexander Aglassinger
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Robert Ahman
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Jarkko Aho
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Okko Ailio
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Joona Airenne
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
3
Alvar Aladin
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Cihat Altunel
Helsingin NMKY
(FIN-2)
3
Veeti Amegbedzi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Oscar Andersen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Juha Anttila
Karkkila
(FIN-2)
2
Joni Arell
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Tidiane Bah
PuHu Juniorit
(FIN-2)
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
3
Winslo Barry
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Mbye Bittaye
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Anton Budanov
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Byron Burnett
Karkkila
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
3
Armin Cane
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Cesar Carapinha
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Darian Cartharn
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Baboucarr Ceesay
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Erik Clement
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
HL Coleman
Karkkila
(FIN-2)
2
Dantiel Daniels
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Hussain Dassouki
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Jose Dominguez
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Tuomas Ebeling
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Jyri Eboreime
Helsingin NMKY
(FIN-2)
3
Alexei Ekimov
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Arvi Ekola
Karkkila
(FIN-2)
1
Federiko Federiko
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Fedriko Fedriko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
4
Joonas Frimodig
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Joshua Gouch
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Olavi Goussev
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Justice Graham
Espoo Basket Team
(FIN-2)
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
5
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Mohomed Ali Haji
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Filemon Halmesmaki
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Jussi Hamalainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Ville Hanninen
Ura Basket
(FIN-2)
2
Sean Harris
Ura Basket
(FIN-2)
2
Akseli Hartikainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Teemu Hartikainen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Matti Hautala
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Tuomo Heino
Karkkila
(FIN-2)
2
Antti Heiskanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
5
Juho Helenius
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Derylton Hill
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
4
Pyry Hinkkanen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
7
Roy Hinkkanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Toni Honka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Roni Hyvarinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Saku Ilvesniemi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Eero Innamaa
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Timka Jaakkola
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Eero Jaakkola
Espoo Basket Team
(FIN-2)
3
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Otto Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Mikko Jantunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
3
Teemu Jarhio
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Erno Johansson
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Devonte Jones
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Mika Jylhasalo
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Samu Kaaresvirta
Ura Basket
(FIN-2)
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Benjamin Kahkonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Oliver Kaisti
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Antti Kaivonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Karri Kallela
Helsingin NMKY
(FIN-2)
6
Enzo Kaminen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Robert Kankfelt
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Aleksi Kantonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
4
Aden Kariuki
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Markus Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Iiro Kerminen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Antti Keski-Koukkari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Mike King
Karkkila
(FIN-2)
1
Janne Kinnunen
Karkkila
(FIN-2)
4
Roope Kinnunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eemil Kivi
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Elmeri Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
3
Teemu Knihtinen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Ville Koivisto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Santtu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Kalle Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Karri Kortemaa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Hannes Koskinen
Karkkila
(FIN-2)
1
Teemu Koskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Jussi Kukkonen
Ura Basket
(FIN-2)
2
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roope Kyyhkynen
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Otso Laakkonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sakari Laakso
Helsingin NMKY
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
7
Henri Laakso
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Elias Lahdensuu
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Eetu Lahdetniemi
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Touko Lahti
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mikael Laihonen
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Riku Laine
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Oskari Laine
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Tuomas Laine
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Reko Laine
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Heikki Lamberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Taavi Lapila
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Santeri Latvala
Ura Basket
(FIN-2)
1
Antti Laukkanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Kashrell Lawrence
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Arttu Lecklin
Karkkila
(FIN-2)
4
Jami Lehti
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jarno Lehto
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
4
Oskari Lehto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Samuli Lehtonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Elias Leikkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Matias Leikkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Valtteri Leino
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
5
Sebastian Lindberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Oscar Lindqvist
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Tommi Lofstrom
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Atte Lohman
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Tomi Lommi
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Petri Luomala
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Juuso Maenpaa
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Samuli Makela
Karkkila
(FIN-2)
3
Sami Mantymaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Pyry Marttinen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Matti Meldo
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Mika Metsamaa
Espoo Basket Team
(FIN-2)
3
Alvar Michelsen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Tim Moberg
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Edgard Mombilo
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Brian Moultrie
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Eero Myllymaki
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Trey Niemi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
3
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Artturi Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
2
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Mikael Nummi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Tommi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
1
Jukka Ohtonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Tuomas Oksa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Rony Pais
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Oskari Paivinen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Niko-Pekka Pantsu
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Mikael Parpala
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Miro Patrakka
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Alvar Pemberton
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Simo Peuraniemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Aapo Pietilainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
5
Joni Pohjonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Taras Protchenko
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Panu Pursiainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Ville Pyykkonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Eemil Raisanen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Markus Rajala
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Jesse Rakkolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Pena Ranta
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Eemil Rantala
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Juho-Kusti Rasanen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Oliver Rasanen
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Tommi Rasi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Sampo Reinikainen
Karkkila
(FIN-2)
1
Eric Richardson
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Aleksi Rikka
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Tarmo Rista
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
4
Rasmus Roslund
Aalto-Basket
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Petteri Ruutiainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Santeri Ryynanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Mikael Saari
PeU-Basket
(FIN-2)
4
Semi Saari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Urho Saarinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Eshaq Safi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
PuHu Juniorit
(FIN-2)
3
Eero Sahlberg
PuHu Juniorit
(FIN-2)
2
Jalmari Salatera
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Ville Salli
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Karri Sallyla
Ura Basket
(FIN-2)
1
Jussi Salmela
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
2
Sami Salmenkivi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Joni Salmi
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Sakari Salminen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Micke Salo
Ura Basket
(FIN-2)
2
Jussi Salo
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Kalle Salonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Lauri Salovaara
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
4
Mikael Sandberg
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Markus Santa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Daniel Saranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Janne Sarja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Elmeri Saurus
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
3
Oskari Savolainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Tatu Savonvirta
Ura Basket II
(FIN-2)
2
Eino Sellman
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Kaziwa Shiwan
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Tuomas Soinio
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Lasse Soljama
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Sander Stahl
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Glenn Stokes
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Sauli Sukanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Teemu Suokas
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Matias Suomi
Ura Basket
(FIN-2)
2
Sami Tahvanainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
6
Ville Tahvanainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Touko Tainamo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Tuure Takala
Helsingin NMKY
(FIN-2)
5
Tero Takala
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Arto Talvitie
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Marco Tammi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Markus Tanhuanpaa
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Tuomas Tenkanen
Aalto-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
3
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Kimmo Tolvanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Arsene Towa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
4
Klaus Troberg
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Eepi Tuononen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jani Tuoriniemi
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Emil Uotila
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Arttu Vaatanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Markus Vallila
Helsingin NMKY
(FIN-2)
5
Jere Valtonen
Aalto-Basket
(FIN-2)
2
Iisak Vataja
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
4
Sampo Vekkila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Anton Vialen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Ville Virtaharju
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jesse Virtanen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
4
Roope Visuri
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roni Vuori
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Calvin Ward
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Jermaine Watson
Ura Basket
(FIN-2)
1
Ricky Waxlax
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Tommi Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1