All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Belarus
Belarus - Premier League
Teams
Rubon Vitebsk
Sergei Masko
Sergei
Masko
Opponents
Jun 3, 1998 (26 years old)
Belorussian
1m85 / 6-1
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="66775" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Sergei Masko has faced 135 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Danil Adaskov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Andrey Ageenko
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ivan Aladka
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Dzmitry Barysionak
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
3
Maksim Bertosh
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
1
Pavel Bliznets
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Uladzislau Blizniuk
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Aleksandr Bogatyrev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Alexandr Butkevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
5
Yuriy Cherepanau
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
4
Dmitriy Chumakov
Prinemanye
(BLR-1)
4
Aleksey Dmitryenko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Yauheni Drobov
Prinemanye
(BLR-1)
5
Egor Dudov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Viktor Filipenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Andrey Filippovich
Prinemanye
(BLR-1)
2
Andrey Filippovich66795
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
3
Glyeb Galkovskeey
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Yegor Goranskiy
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Vadzim Haidukevich
Grodno-93
(BLR-1)
1
Alexander Harkevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Andrey Horuzhy
Prinemanye
(BLR-1)
7
Yuriy Ignatiev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
3
Viktar Ilyukevich
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
Prinemanye
(BLR-1)
2
Evgeni Ivanov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Aliaksei Kachan
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Roman Kalenko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Vytautas Kamarunas
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Pavel Karasevich
Grodno-93
(BLR-1)
1
Vatali Khakholka
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Aleksandr Kharitonov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Valentin Konovchuk
Brest Region
(BLR-1)
2
Aleksandr Kopacev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Maksim Koratcov
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Vyacheslau Korzh
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ivan Koval
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Aleksey Kovalev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Maksym Kozlovets
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Aleksandr Kozodaev
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
5
Grzegorz Kruk
Prinemanye
(BLR-1)
4
Fedor Kryukov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Mikita Kuchkou
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
6
Kanstantsin Kuptsevich
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
5
Yaroslav Kurapov
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
9
Dmitry Kuratnik
Prinemanye
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Ruslan Kutskevich
Prinemanye
(BLR-1)
5
Dzmitry Kuzmin
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ilya Kuzniatsou
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
3
Anton Lagunovskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
5
Vitaly Lebedev
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
8
Maxim Legchilin
Prinemanye
(BLR-1)
5
Ilya Lemeshev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Maksim Liutych
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Aleh Makarau
Prinemanye
(BLR-1)
Grodno-93
(BLR-1)
5
Bahdan Makarevich
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Artem Malkov
Grodno-93
(BLR-1)
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Andrei Mastou
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ruslan Matusevich
Brest Region
(BLR-1)
2
Aliaksandr Matveyeu
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
4
Kiryl Mikhailau
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Yauheni Mikhailovskiy
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Vlad Mikulskiy
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Vladislav Milashevskiy
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Maksim Misevich
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Yury Mishukov
Grodno-93
(BLR-1)
1
Pavel Moroz
Brest Region
(BLR-1)
2
Dmitriy Morozov
Brest Region
(BLR-1)
2
Sergey Moshko
Brest Region
(BLR-1)
2
Andrei Navoichyk
Grodno-93
(BLR-1)
1
Aliaksei Navoichyk
Prinemanye
(BLR-1)
3
Valentin Nazarov
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Georgi Nikolaenok
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Dmitry Orobeyko
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Sergei Oshuyko
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Viktor Ovsepian
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Marsel Ovsepian
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Hleb Pahrabitski
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Illia Palanevich
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Evgeniy Pankratovic
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Nikolai Podaiko
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Nikolay Podayko
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Aleksei Pogireichik
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Gleb Pogrebickiy
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Vladislav Poplavskiy
Prinemanye
(BLR-1)
5
Timofey Porolev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Aliaksei Prakapenka
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Pavel Pronin
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Andrey Radishevskiy
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Roman Radkovskiy
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Vitaliy Radyuk
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
1
Andrei Rahozenka
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Dmitriy Roslikov
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
6
Dmitriy Rusakovich
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2
Evgeniy Rybkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Ilyas Salsanau
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Maksim Samusik
Brest Region
(BLR-1)
2
Siarhei Sapegin
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Konstantin Satsuk
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Ilya Scherba
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Valentin Sedunov
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Nikita Shalak
Prinemanye
(BLR-1)
1
Anton Shchurko
Brest Region
(BLR-1)
2
Vladislav Shvakel
Prinemanye
(BLR-1)
3
Kiril Sitnik
Grodno-93
(BLR-1)
1
Dimitri Sivalko
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Denis Sivatskiy
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Yauheni Skrypko
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Nikita Solgan
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Dmitriy Solyshko
Brest Region
(BLR-1)
2
Andrei Stabrouski
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Artem Stankevich
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Aleksey Stepura
Brest Region
(BLR-1)
2
Vadzim Stubeda
Prinemanye
(BLR-1)
1
Evgeniy Sugonyako
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Pavel Suvorov
Prinemanye
(BLR-1)
8
Artem Syrovatko
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Sergey Tatur
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Michail Tolkachev
Prinemanye
(BLR-1)
2
Ilya Tolkanitsa
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Aliaksandr Trashenko
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Andrei Trofimovich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
4
Aleksandr Tumachenko
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Stainslau Ulyanka
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
6
Siarhei Vabishchevich
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
4
Alyeksyey Vaseelyenko
Prinemanye
(BLR-1)
2
Tsimafei Viaroukin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Alexander Vodeyko
Prinemanye
(BLR-1)
8
Kiril Volodkin
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
5
Kanstantin Yafremov
Grodno-93
(BLR-1)
1
Denis Yarets
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
5
Gennadiy Yaromenok
Dynamo Polotsk
(BLR-1)
1
Nikolay Yurevich
Brest Region
(BLR-1)
2
Henadziy Zakhar
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
3
Anton Zaretski
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Nikita Zhukovets
Bk Svisloch Osipovichi
(BLR-1)
2