All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
International
VTB United League
Teams
Bisons Loimaa
Josh Sparks
Josh
Sparks
Opponents
Oct 23, 1990 (33 years old)
American
2m05 / 6-9
PF / C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="64928" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Josh Sparks has faced 331 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Filip Adamovic
CSU Asesoft
(ROM-1)
7
Baris Aktas
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
1
Julius Alakortes
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Daniel Andjelkovic
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Dragos Andrei
Timisoara
(ROM-1)
1
Alin Andries
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Rimba Anfarsyah
Winterthur
(SWI-1)
1
Pavel Antipov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Fabio Appavou
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Marian Ararau
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Jonathan Arledge
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Evrard Atcho
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Devon Austin
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Jules Aw
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Baran Aydemir
Winterthur
(SWI-1)
1
Petar Babic
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Gabor Balazs Baczo
Mures
(ROM-1)
2
Pape Badji
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Pankracije Barac
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Nikita Barinov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Ousmane Barro
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Marin Bavcevic
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Yauheni Beliankou
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Janis Berzins
VEF Riga
(VTB)
1
Kaspars Berzins
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Slavisa Bogavac
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Milos Bojovic
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Ivan Bosnjak
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
1
Josh Bostic
VEF Riga
(VTB)
1
Andrea Bracelli
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Kevin Bridgewaters
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Denham Brown
Mures
(ROM-1)
4
Craig Brown
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Tony Brown
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Andrei Alexandru Bucur
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Dorin Gabriel Bughiu
Farul Constanta
(ROM-1)
1
J'Nathan Bullock
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Travis Bureau
SCMU Craiova
(ROM-1)
2
Catalin Burlacu
CSU Asesoft
(ROM-1)
7
Murphy Burnatowski
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Mattia Cafisi
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Bogdan ionut Calin
Farul Constanta
(ROM-1)
2
Octavian Calota
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Andrei Capusan
SCMU Craiova
(ROM-1)
2
Joonas Caven
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Matija Ceskovic
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Adrian Cimpeanu
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Horia Codin
Concordia Chiajna
(ROM-1)
1
Bryan Colon
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
1
Zarko Comagic
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Jason Conley
Timisoara
(ROM-1)
1
Vlad Corpodean
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Bogdan Costa
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Arnaud Cotture
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Cristian Craciun
CSU Sibiu
(ROM-1)
6
Francisco Cruz
VEF Riga
(VTB)
1
Petru Czmor
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Ilie Daniel
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Ionut alexandru Danila
Farul Constanta
(ROM-1)
2
Louis Darby
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Cade Davis
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Quinton Day
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Alexandru Deconescu
Farul Constanta
(ROM-1)
2
Sean Denison
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Andrey Desiatnikov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Daniel Dillon
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Dalibor Djapa
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Bozo Djurasovic
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Vlad Dogaru
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
1
Nicolas Dos Santos
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Zabian Dowdell
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Jonathan Dubas
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Austin Dufault
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Aurelian Dumitrescu
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Liviu Dumitru
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Darren Duncan
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Christopher Dunn
CSU Asesoft
(ROM-1)
1
Marko Durkovic
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Jure Duspara
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Rade Dzambic
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Tony Easley
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Camil Ciprian Enache
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Mathieu Engondo
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Stefan Fekete
Winterthur
(SWI-1)
1
Ioan Filip
Timisoara
(ROM-1)
1
John Florveus
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Jonte Flowers
CSU Asesoft
(ROM-1)
2
Eric Fongue
Fribourg Olympic
(SWI-1)
1
David Fosserat
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Will Franklin
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Joel Fuchs
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Vincent Gaillard
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Garry Gallimore
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Sherman Gay
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Seth Gearhart
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Davis Geks
VEF Riga
(VTB)
1
Ashton Gibbs
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
1
Devonne Giles
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Thomas Gipson
Kouvot
(FIN-1)
1
David Gonzalvez
Kouvot
(FIN-1)
1
Ludovic Grau
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Justin Gray
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Bastien Gredy
BC Boncourt
(SWI-1)
1
Randon Gruninger
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Adrian Gutoaia
CSU Asesoft
(ROM-1)
7
Samuel Haanpaa
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Ville Hanninen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Josh Harrellson
VEF Riga
(VTB)
1
Osku Heinonen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Petri Heinonen
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Esian Henderson
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Alex Herrera
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Alexis Herrmann
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Anthony Hilliard
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Tuomas Hirvonen
Kouvot
(FIN-1)
1
Markel Humphrey
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Silvan Hungerbuehler
Winterthur
(SWI-1)
1
Tommi Huolila
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Goran Ikonic
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
1
Justin Ingram
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Dan Ioan
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Peter Ishiodu
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Senai Isleam
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Ivan Ivanovic
Mures
(ROM-1)
4
Michael Jacobsen
Winterthur
(SWI-1)
1
Cristian Jakab
Mures
(ROM-1)
1
Ingus Jakovics
VEF Riga
(VTB)
1
Juwann James
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Okko Jarvi
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Jeremy Jaunin
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Ermin Jazvin
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
1
Ivan Jelenic
Mures
(ROM-1)
4
Tremayne Johnson
Timisoara
(ROM-1)
1
Brandon Johnson
CSU Sibiu
(ROM-1)
5
Zlatko Jovanovic
Timisoara
(ROM-1)
1
Tudor Jucan
Mures
(ROM-1)
4
Natan Jurkovitz
Fribourg Olympic
(SWI-1)
1
Kostas Kakaroudis
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Ilmari Kallio
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Tal Karpelesz
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Aleksandr Karpukhin
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Ville Kaunisto
Kouvot
(FIN-1)
1
Jonathan Kazadi
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Willie Kemp
CS Municipal Medias
(ROM-1)
1
Lawrence Kinnard
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Jacob Jerome Koch
CS Municipal Medias
(ROM-1)
1
Mikko Koivisto
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Andrey Koscheev
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Branislav Kostic
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Mirko Kovac
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Roberto Kovac
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Juraj Kozic
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Marko Kraljevic
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Ante Krapic
CSU Asesoft
(ROM-1)
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
7
Brandon Kuba
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
1
Aliaksandr Kudrautsau
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Eliott Kuebler
BC Boncourt
(SWI-1)
1
Jeremy Landerbergue
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Flavius Lapuste
Timisoara
(ROM-1)
1
Johannes Lasaroff
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Aliaksei Lashkevich
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Christopher Lee
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Gerald Lee
CSU Asesoft
(ROM-1)
7
Stan Leemans
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Antero Lehto
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Juho Lehtoranta
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Joonas Lehtoranta
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Vitali Liutych
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Gardner Louissaint
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Steeve Louissaint
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Miikka Luosmaa
Kouvot
(FIN-1)
1
Silviu Lupusavei
Mures
(ROM-1)
3
Jonas Lutz
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Kevin Madiamba
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Alexander Madsen
Kouvot
(FIN-1)
1
Cedric Mafuta
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Marco Magnani
Spinelli Massagno
(SWI-1)
2
Andrei Mandache
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Greg Mangano
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
1
Ivan Maras
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Nemanja Maric
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Radovan Markovic
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Radomir Marojevic
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Rawle Marshall
CSU Asesoft
(ROM-1)
1
Goran Martinic
Mures
(ROM-1)
4
Alexander Martino
Spinelli Massagno
(SWI-1)
1
Mikael Maruotto
Lions de Genève
(SWI-1)
1
James Mathis
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Niels Matter
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Rodrigue Maza
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Boris Mbala
Fribourg Olympic
(SWI-1)
1
Martins Meiers
VEF Riga
(VTB)
1
Mareks Mejeris
VEF Riga
(VTB)
1
Ivan Miceta
CSU Sibiu
(ROM-1)
1
Ciprian Mihai
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Vladimir Mihai
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Alexandru Mihuti
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Anthony Miles
VEF Riga
(VTB)
1
Slobodan Miljanic
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Brian Mills
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
1
Ricky Minard
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Marian Minea
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Branko Mirkovic
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Aleksandar Mladenovic
Mures
(ROM-1)
4
Marko Mladjan
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Dusan Mladjan
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Viorel Mocanu
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Alhaji Mohammed
CSU Asesoft
(ROM-1)
7
Markus Molenius
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Westher Molteni
Fribourg Olympic
(SWI-1)
1
Kevin Monteiro
Fribourg Olympic
(SWI-1)
1
Grigoriy Motovilov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Fernando Mussongo
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Vlad Negoitescu
CSU Asesoft
(ROM-1)
1
Alexandru Negut
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Kyle Nelson
CSU Sibiu
(ROM-1)
7
Juho Nenonen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Titus Nicoara
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Jesse Niemi
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Julian Norfleet
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Robert Nyakundi
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Gabriel Oltean
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Emilian alexandru Olteanu
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Ionut Omocea
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Julian Orbeanu
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Brian Ormon
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
1
Valentin Pacurariu
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Topias Palmi
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Dan Paltinisanu
Mures
(ROM-1)
3
Vladimir Panic
Timisoara
(ROM-1)
1
Rares Pasca
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
1
Daniel Patru
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Georgian Paun
Farul Constanta
(ROM-1)
1
Miljan Pavkovic
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Vaidotas Peciukas
Mures
(ROM-1)
4
Ville Pekkola
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Atte Perttu
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Andrei Petica
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Thomas Petignat
BC Boncourt
(SWI-1)
2
Catalin Petrisor
Timisoara
(ROM-1)
1
Nemanja Petrovic
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Dimitris Petzalis
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Valtteri Pihlajamaki
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Florin Popa
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Daniel Popescu
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Bogdan Popescu
SCMU Craiova
(ROM-1)
2
Bojan Popovic
CSU Asesoft
(ROM-1)
6
Michael Pounds
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Monyea Pratt
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Anton Pushkov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Aleksandar Radulovic
Timisoara
(ROM-1)
1
Milos Rajic
BBC Monthey-Chablais
(SWI-1)
2
Jesse Rakkolainen
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Dominique Rambo
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
David Ramseyer
Lions de Genève
(SWI-1)
1
Teemu Rannikko
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Lamarcus Reed
KTP-Basket
(FIN-1)
1
Will Reinke
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
1
D.J. Richardson
Kouvot
(FIN-1)
1
Lorenza Ross
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Guillem Rubio
VEF Riga
(VTB)
1
Arttu Saarijarvi
Kouvot
(FIN-1)
1
Philippe Sager
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Perttu Salmi
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Mikael Sandberg
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Szabolcs Santa
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
1
Bojan Sarcevic
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Robert Sarovic
CSU Sibiu
(ROM-1)
1
Brian Savoy
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Leo Schittenhelm
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Thomas Scrubb
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Levar Seals
SCMU Craiova
(ROM-1)
2
Aliaksandr Semianiuk
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Ilari Seppala
Kouvot
(FIN-1)
1
Kyle Shiloh
CS Municipal Medias
(ROM-1)
Kouvot
(FIN-1)
3
Trevis Simpson
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Edi Sinadinovic
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
1
Sten-timmu Sokk
SCMU Craiova
(ROM-1)
2
Vladislav Solopa
CS Municipal Medias
(ROM-1)
1
Bogdan Stancut
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Virgil Stanescu
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Cezar Stanescu
Farul Constanta
(ROM-1)
2
Vasile Stefan
Concordia Chiajna
(ROM-1)
2
Norbert Steff
Mures
(ROM-1)
1
Florian Steinmann
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Andrej Stimac
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Derek Stockalper
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Arturs Strelnieks
VEF Riga
(VTB)
1
Garrett Stutz
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Vujadin Subotic
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Levente Szijarto
CSU Asesoft
(ROM-1)
5
Jonathan Sztarkman
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Coletun Tarr
Winterthur
(SWI-1)
1
Marjan Tasic
Timba Timisoara
(ROM-1)
1
Ciprian Telinoiu
Concordia Chiajna
(ROM-1)
1
Bogdan Tibirna
CSM CSU Oradea
(ROM-1)
2
Vladimir Tica
CSU Asesoft
(ROM-1)
5
Janis Timma
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Ryan Toolson
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Sasa Topcov
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
George Toth
Timisoara
(ROM-1)
1
Babacar Toure
Union Neuchatel Basket
(SWI-1)
1
Porter Troupe
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Timothy Lucas Troutman
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Giorgos Tsiaras
CS Municipal Medias
(ROM-1)
2
Adrian Tudor Blidaru
Steaua Bucuresti
(ROM-1)
2
Ken Tutt
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
James Tyler
SCMU Craiova
(ROM-1)
1
Lamonte Ulmer
FC Arges Pitesti
(ROM-1)
2
Pavel Ulyanko
Tsmoki-Minsk
(VTB)
1
Devonte Upson
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Alex Vaenerberg
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Marius Van Andringa
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Samuli Vanttaja
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Christophe Varidel
Spinelli Massagno
(SWI-1)
1
Alessandro Verga
Starwings Basket
(SWI-1)
1
Artem Vikhrov
Zenit St. Petersburg
(VTB)
1
Ricmonds Vilde
VEF Riga
(VTB)
1
Catalin Vlaicu
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
1
Vaidotas Volkus
Timisoara
(ROM-1)
1
Aleksandar Vuletic
Concordia Chiajna
(ROM-1)
1
Lucas Waldesbuehl
Winterthur
(SWI-1)
1
Giordan Watson
CSM Targu Jiu
(ROM-1)
2
Travis Watson
Lugano Tigers
(SWI-1)
1
Doug Wiggins
Salon Vilpas
(FIN-1)
1
Damond Williams
Tampereen Pyrinto
(FIN-1)
1
Lance Williams
Kauhajoki
(FIN-1)
1
Andre Williamson
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Lamayn Wilson
Kataja Basket
(FIN-1)
1
Derek Steven Wright
Fribourg Olympic
(SWI-1)
2
Zoran Zivanovic
Winterthur
(SWI-1)
1