All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Belarus
Belarus - Premier League
Teams
Impuls-BGUIR
Alexander Grigorenko
Alexander
Grigorenko
Opponents
-
Belorussian
-
-
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="269297" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Alexander Grigorenko has faced 151 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Andrey Ageenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Darrious Agnew
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Alexey Avilov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Denis Bakshaev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Ivan Balduev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Vadim Balyakin
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Kirill Barancheev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1 PD)
7
Egor Batvenkov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
8
Dmitriy Bezrychenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
5
Gleb Bigun
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Anton Bliznyuk
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Aleksey Bochkar
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Alexander Borisenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Dmitry Borisevich
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Nikita Borodin
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
4
Artsiom Brashko
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Viacheslav Buldyk
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Deion Bute
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Egor Chesnov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Aleksandr Chivel
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Kiryl Chumakov
Grodno-93
(BLR-1)
6
Mikita Dashkevich
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
9
Daniil Diakov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
4
Nikola Djuric
Grodno-93
(BLR-1)
7
Oleg Dobromyslov
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Timur Dryukov
Grodno-93
(BLR-1)
7
Vitaly Duchko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
8
Ivan Dudchenko
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Egor Dudov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Mihail Ermonin
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Nazar Farkhadov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Georgy Fastov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Sergey Fedorchuk
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Anton Gaidel
Grodno-93
(BLR-1)
6
Aleksandr Gogarev
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Daniil Gorbachevskiy
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
Mogliev
(BLR-1 PD)
3
Artem Govin
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Nazar Guliev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Darol Hernandez
Grodno-93
(BLR-1)
2
Aleksandr Kapachev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Timofey Karpuk
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Nikita Kazimirchenko
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Maksim Khantsevich
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Dmitry Kharlamenkov
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Daniil Kisel
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Daniil Kolesnikov
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Egor Komlach
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
7
Maksim Kopytski
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Vyacheslav Korzh
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Vyacheslau Korzh
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Sviatoslav Kovalev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Vladislav Kovalev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Egor Kozlov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Dmitry Kuratnik
Grodno-93
(BLR-1)
1
Vitaly Kurtsevich
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Ilya Kustarnikov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
6
Vladislav Lagodich
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Demetrius Lake
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
4
Maksim Lapko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Sergey Lemeshevskiy
Grodno-93
(BLR-1)
6
Juran Ligonde
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Vladislav Lisovskiy
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ivan Litarnyi
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Maksim Liutych
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Artemi Lyashuk
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Rostislav Makavchik
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Artem Malkov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
4
Nikita Matsal
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Timur Matveenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Illia Milasheuski
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Maksim Miroshnichenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Nikita Mits
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Vladislav Moroz
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Nikita Mosar
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Maxim Moskalchuk
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
David Mukete
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Aliaksei Navoichyk
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Ivan Novikov
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Alexander Oliferuk
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Saveli Ovchinnikov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Marsel Ovsepian
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
6
Victor Ovsepyan
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
2
Andrey Ozhgo
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
7
Vladislav Pahomov
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
1
Mikhail Pakhryaev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
4
Kanstantsin Pasko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Egor Patupchik
Grodno-93
(BLR-1)
1
Ruslan Pischeyko
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Pavel Pogorelov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Ilya Polonevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Ivan Polyakov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Timofey Porolev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
1
Malik Porter
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Artem Pototsky
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Mikhail Poznyak
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Zakhar Priyma
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
2
Artem Puchko
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Aliaksandr Pustahvar
Grodno-93
(BLR-1)
1
Pavel Rabushko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
8
Andrei Rahozenka
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Evgeniy Ribkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Mihail Rogaschuk
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Myron Rogozenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Evgeniy Rybkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Kamil Safarov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Konstantin Satsuk
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Vladislav Satyrov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Evheniy Savostian
Grodno-93
(BLR-1)
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
4
Maksim Sazonov
Grodno-93
(BLR-1)
1
Aleksey Schevchenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
5
Artem Sekushenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Pavel Semenov
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Danyla Semenyuk
RCOP-SDUSHOR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Ilya Sharipov
Grodno-93
(BLR-1)
6
Grigoriy Sharko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Robert Sharkov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Roman Shcherbakov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
5
Anton Shchurko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Gleb Sherstobitov
Grodno-93-GrGU
(BLR-1 PD)
1
Aleksey Shevchenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Artem Shevchenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Daniil Shishko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Kirill Shishlovsky
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
6
Maksim Shustov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
6
Vladislav Shvakel
Grodno-93
(BLR-1)
4
Illia Sirotski
Grodno-93
(BLR-1)
1
Kiril Sitnik
Grodno-93
(BLR-1)
6
Pavel Smolyakov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Evgeni Smyrnov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
2
Evgeniy Starostenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Artem Tenyuta
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Ivan Terehov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Ernesto Tkachuk
Grodno-93
(BLR-1)
6
Aliaksei Trastsinetski
Grodno-93
(BLR-1)
6
Vadzim Tratsiak
Grodno-93
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Artem Tur
Brest Region
(BLR-1 PD)
1
Sergey Vabischevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Anton Vashkevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Kiryl Vaskautsou
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
8
Arseniy Verzhbitsky
Mogliev
(BLR-1 PD)
1
Kirill Vinokurov
Grodno-93
(BLR-1)
3
Danila Yanov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
3
Denis Yarets
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Aleksandr Yasevich
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
8
Aliaksei Yudkin
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
10
Egor Yuriev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
3
Yahor Yuryeu
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Dmitriy Zaharenkov
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Anton Zaretskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
2
Yanfei Zhang
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Albert Zheleznyak
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7