All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Slovenia
Slovenia - 2. SKL
Teams
Jezica
Matic Gorenjc
Matic
Gorenjc
Opponents
Sep 16, 2005 (18 years old)
Slovenian
1m90 / 6-3
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="260494" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Matic Gorenjc has faced 165 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mitar Acanski
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Carlos Alias
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Ben Altshuler
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Mohammad Amini
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Diego Arroyo
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Aidin Artukovic
Sežana
(SLO-2)
1
Roi Behar
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Matic Borsic
Celje
(SLO-2)
2
Boris Bosnjak
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Noman Budimlić
Jance
(SLO-2)
1
Nikola Bursac
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Gabrijel Bužan
Sežana
(SLO-2)
1
Pedro Campo
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Andrea Cecchi
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Aleksandar Cepregi
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Marko Cergic
Celje
(SLO-2)
2
Ori Ziv Cohen
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Stefano Conte
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Tommaso D'Arcangeli
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Grega Dezman
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Nejc Dizdarevic
Jance
(SLO-2)
1
Nikola Djurisic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Jon Dolnicar
Jance
(SLO-2)
1
Shachar Doron
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Danilo Dozic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Ivan Drzic
Celje
(SLO-2)
2
Bojan Dukic
Sežana
(SLO-2)
2
Asim Dulovic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Vasilije Erceg
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Mouhamed Faye
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Matija Fiore
Sežana
(SLO-2)
2
Devin Gage
Sežana
(SLO-2)
1
Aleksandar Gavalyugov
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Matic Gavez
Gorica
(SLO-2)
1
Mihajlo Gikic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Tamir Gold
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Yaron Goldman
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Nejc Grajzar
Jance
(SLO-2)
1
Giovanni Granai
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Luka Grum
Gorica
(SLO-2)
1
Erik Gustin
Sežana
(SLO-2)
1
Adrian Hirschmann
Portoroz
(SLO-2)
1
Filip Horvat
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Vit Hrabar
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Erazem Hren
Celje
(SLO-2)
1
Blaz Ivec
Celje
(SLO-2)
1
Andrija Jelavic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Tomaz Jereb
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Marko Jovanovic
Portoroz
(SLO-2)
1
Filip Jovic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Mensud Julevic
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
1
Matija Kalan
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Patrik Kavkler
Litija
(SLO-2)
1
Jan Kellner
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Janko Kilibarda
Portoroz
(SLO-2)
1
Gregor Klobčar
Litija
(SLO-2)
1
Deyan Kolev
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Martin Koncar
Portoroz
(SLO-2)
1
Dimitrije Kondic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
David Kopitar
Jance
(SLO-2)
1
Nikola Nik Koprivica
Celje
(SLO-2)
2
Vito Kotar
Litija
(SLO-2)
1
Vuk Kovijanic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
David Krizanic
Litija
(SLO-2)
1
Urban Kroflic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Vito An Kroselj
Troti
(SLO-2)
1
Ziga Kukanja
Sežana
(SLO-2)
2
Lucas Langarita
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Lon Lican
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Jure Licen
Jance
(SLO-2)
1
Miha Lipicar
Gorica
(SLO-2)
1
Viktor Lukic
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Prince Lumena
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Tilen Malovcic
Jance
(SLO-2)
1
Timotej Malovec
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Mateja Mandic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Stefan Marjanovic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Tom Markič
Gorica
(SLO-2)
1
Bogoljub Markovic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Omer Mayer
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Luka Medved
Troti
(SLO-2)
1
Anze Medved
Litija
(SLO-2)
1
Dejan Milasinovic
Litija
(SLO-2)
1
Aleksa Milenkovic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Milos Miljkovic
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Ugljesa Milosavljevic
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Felipe Minzer
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Uglješa Mitrović
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Francisco Monreal
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Jaka Mori
Troti
(SLO-2)
1
Sasa Mucic
Gorica
(SLO-2)
1
Filip Mugosa
Sežana
(SLO-2)
2
Rok Mugosa
Sežana
(SLO-2)
1
Hugo Munoz
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Andrej Musicki
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Ofri Naveh
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Abdou Karim Ndiaye
Gorica
(SLO-2)
1
Wamba Ngouateu
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Jerome Ntsourou
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Tomaz Opara
Jance
(SLO-2)
1
Nejc Ozbic
Sežana
(SLO-2)
2
Nejc Pajntar
Gorica
(SLO-2)
1
Andrej Pandza
Sežana
(SLO-2)
2
Zan Petejan
Gorica
(SLO-2)
1
Axel Piccirilli
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Marco Pieri
Sežana
(SLO-2)
2
Filip Pirs
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Milan Pokrajac
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Matic Pristopnik
Portoroz
(SLO-2)
1
Jure Prus
Troti
(SLO-2)
1
Matija Radanovic
Portoroz
(SLO-2)
1
Tristan Ribič
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
1
Jan Rizman
Celje
(SLO-2)
2
Marcos Rodrigo
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Andraz Rogelja
Portoroz
(SLO-2)
1
Svit Rogelja
Portoroz
(SLO-2)
1
Oren Sahar
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Grega Sajevic
Gorica
(SLO-2)
1
Mattia Santinon
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Rok Savic
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Aleksandr Savkov
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Fynn Schott
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Yali Shoshan
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Abdramane Siby
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Léon Sifferlin
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Alejandro Sistac
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Aljaz Skof
Celje
(SLO-2)
1
Florijan Skorjanc
Celje
(SLO-2)
1
Nace Smrekar
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Ognjen Srzentic
Mega MIS U19
(ABA U19)
1
Jakob Strel
Litija
(SLO-2)
1
Nejc Strnad
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Imran Suljanovic
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Oskar Tkalec
Celje
(SLO-2)
1
Vukasin Todorovic
Jance
(SLO-2)
1
Matija Trampuž
Sežana
(SLO-2)
2
Adama Traore
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Blaz Tratar
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Peter Tumpic Bordon
Portoroz
(SLO-2)
1
Onyebuchi Peter Udefie
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Peter Ulcar
Jance
(SLO-2)
1
Nik Urbanija
Zlatorog Lasko
(SLO-2)
1
Javier Urdiain
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
David Vac
Portoroz
(SLO-2)
1
Luka Valentinuzzi
Gorica
(SLO-2)
1
Ruben Valero
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Ryan Van Eyck
U18 Next Generation Team Zadar
(ANGT)
1
Bruno Vidarte
U18 Casademont Zaragoza
(ANGT)
1
Rok Vidrih
Troti
(SLO-2)
1
Jan Vogrin
Portoroz
(SLO-2)
1
Samo Vrabec
Gorica
(SLO-2)
1
Marko Vranjkovic
Celje
(SLO-2)
1
Beniamin Zabinsky
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Urban Zadnik
Sežana
(SLO-2)
1
Uros Zadnik
Troti
(SLO-2)
1
Lev Zagar
Litija
(SLO-2)
1
Bogdan Zagradanin
Vojvodina mts U19
(ABA U19)
1
Rok Zaman
Troti
(SLO-2)
1
Matias Zanotto
U18 Stellazzurra Rome
(ANGT)
1
Anze Zdolsek
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
2
Ziga Zepic
Celje
(SLO-2)
2
Amit Zuker
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Dino Zukić
Ipros Vrhnika
(SLO-2)
1
Gašper Žiher
Jance
(SLO-2)
1
Atanasij Živković
Gorica
(SLO-2)
1