All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone D
Teams
JuveCaserta Aca
Vittorio Visentini
Vittorio
Visentini
Opponents
-
Italian
-
-
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="256890" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Vittorio Visentini has faced 140 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Marco Ammannato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Valerio Amoroso
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Obinna Anaekwe
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Matteo Annese
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Riccardo Arienti
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Andrea Arnaldo
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Giorgio Artioli
Corato
(ITA-3 D)
1
Riccardo Ballabio
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Cesare Barbon
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Nicola Bastone
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Pasquale Battaglia
Corato
(ITA-3 D)
1
Andrea Bianco
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Matteo Bini
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Igor Biordi
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Duilio Birindelli
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Stefano Borsato
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Riccardo Bottioni
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Kevin Brigato
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Santiago Bruno
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Federico Burini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Matteo Cagnacci
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Lorenzo Calbini
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Marco Caloia
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Flavio Cannavina
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Carlo Cantone
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Andrea Capitanelli
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Marco Felice Capocotta
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Giovanni Carenza
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Matteo Carida
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Damian Cena Enzo
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Raphael Chiti
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Luigi Cianci
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Luigi Cimminella
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Gianmarco Conte
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Diego Corral
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Marco Cucco
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Kevin Cusenza
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Francesco D'Agnano
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Pietro Da Rin
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Matteo De Leone
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Alberto Del Prete
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Leonardo Del Sole
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Daniel Del Tedesco
Corato
(ITA-3 D)
1
Giorgio Di Bonaventura
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Emidio Di Donato
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Edoardo Di Emidio
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Nemanja Dincic
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Marcelo Dip
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Milos Divac
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Alessio Donadoni
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Filiberto Dri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Gabriel Dron
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Giacomo Eliantonio
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Hugo Erkmaa
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Matteo Fallucca
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Domenico Fasciocco
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Gianmarco Fiusco
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Edoardo Fontana
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Davide Frizzarin
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Giorgio Galipo
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Giovanni Gambarota
Corato
(ITA-3 D)
1
Aldo Gatta
Corato
(ITA-3 D)
1
Tommaso Gatto
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Flavio Gay
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Sam Gaye Serigne
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Mario Ghersetti
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Simone Giunta
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Mirko Gloria
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Mattia Graziano
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Daniele Greggi
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Arcangelo Guastamacchia
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Efe Idiaru
Corato
(ITA-3 D)
1
Francesco Infante
Corato
(ITA-3 D)
1
Federico Ingrosso
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Matija Jovovic
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Lazar Kekovic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Amar Klacar
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Giovanni Laquintana
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Marco Legnini
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Andrea Francesco Liace
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Niccolo Lurini
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Roberto Maggio
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Constantin Maralossou
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Alessandro Marra
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Loris Masciopinto
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Mattia Mastroianni
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Fatih Mehmedoviq
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Marco Mennella
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Jakov Milosevic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Bozo Misolic
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Baye Modo Seye
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Niccolo Moffa
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Fabio Montanari
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Gioele Moretti
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Nicolas Morici
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Riccardo Murri
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Marco Pasqualin
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
David Paunovic
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Manolo Perella
Pescara BK 2.0
(ITA-3 D)
1
Sebastiano Perin
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Alessandro Perotti
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Niccolo Petrucci
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Marcello Piccoli
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Marco Pieri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Federico Pirani
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Andrea Quarisa
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Jacopo Ragusa
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Niccolo Rinaldi
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Andrea Sabatino
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Mattia Sacchi
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Luca Sampieri
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Daniele Sandri
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
1
Marco Santiangeli
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Gian Marco Sbaragli
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Guido Scali
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Magaye Seck
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Ettore Semprini Cesari
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Salvatore Sgarlato
Corato
(ITA-3 D)
1
Giorgio Sgobba
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
2
Ilario Simonetti
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Georgi Sirakov
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Francesco Spinelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Georges Tamani
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Luciano Tartamella
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Michael Teghini
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Iba Koite Thiam
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Davide Tolino
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Luca Toniato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Alessio Truglio
BPC Virtus Cassino
(ITA-3 D)
1
Andrea Valentini
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Davide Vavoli
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Marco Venga
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Riccardo Venier
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Armando Verazzo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Alessandro Vigori
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Francesco Villa
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
2
Donato Vitale
Del Fes Avellino
(ITA-3 D)
2
Danilo Vukosavljevic
Corato
(ITA-3 D)
1
Alfonso Zampogna
Liofilchem Roseto
(ITA-3 D)
1
Dario Zucca
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1