All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone B
Teams
Padova
Enrico Stavla
Enrico
Stavla
Opponents
Apr 11, 2002 (22 years old)
Italian
1m90 / 6-3
PG / SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="256011" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Enrico Stavla has faced 139 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Alessandro Abramo
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Abba Adam Adamu
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Andrea Ambrosetti
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Marco Bacchin
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Giacomo Baldini
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Amar Balic
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Andrea Ballati
Crema
(ITA-3 B)
1
Andrea Barbieri
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Riccardo Bassi
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Leonardo Basso
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Giovanni Bellato
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Alessandro Bertini
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Andrea Birra
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Federico Bischetti
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Pietro Bocconcelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Matias Bortolin
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Luca Brambilla
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Fabio Bugatti
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Matteo Cagliani
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Simone Caglio
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Giorgio Calvi
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Andrea Campiello
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Carlo Cane
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Giuseppe Caronna
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Nicholas Carr
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Kurt Cassar
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Edoardo Caversazio
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Giacomo Cecchinato
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Stefano Cernivani
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Andrea Cestaro
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Roberto Chessari
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Francesco Ciadini
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Daniele Ciaramella
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Luca Colombo
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Alberto Conti
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Andrea Coronica
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Valerio Costa
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
1
Riccardo Crespi
Crema
(ITA-3 B)
2
Valerio Cucchiaro
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Luca Dalco
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Giambattista Davis
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Francesco De Nicolao
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Jona Di Giuliomaria
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Manuel Di Meco
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Omar Dieng
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Samuel Dilas
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Stephan Djiya
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Davide Drigo
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
1
Andrea Epifani
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Alessandro Esposito
Crema
(ITA-3 B)
2
Luca Fabiani
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Simone Farina
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Filippo Fazioli
Crema
(ITA-3 B)
2
Michele Ferrari
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Vincenzo Festinese
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Matteo Fioravanti
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Massimiliano Fossati
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Carlo Fumagalli
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Giacomo Furin
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
1
Franco Gaetano
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Matteo Galassi
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Nicolo Gatti
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Salvatore Genovese
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Francesco Giaquinto
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Gabriele Giarelli
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Enrico Maria Gobbato
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Matteo Graziani
Crema
(ITA-3 B)
1
Francesco Guerra
Crema
(ITA-3 B)
1
Damir Hadzic
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Giovanni Ianelli
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Nicolo Ianuale
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Francesco Ihedioha
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Petar Jovanovic
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Tommaso Lanzi
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Michelangelo Laquintana
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Andrija Lazukic
Crema
(ITA-3 B)
1
Giuseppe Lombardo
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Lorenzo Lovato
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Marco Lusvarghi
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Giulio Maiola
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Luca Manenti
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Leonardo Marangon
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Edoardo Maresca
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Nikola Markus
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Stefano Marson
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
1
Giulio Mascherpa
Crema
(ITA-3 B)
1
Dario Masciarelli
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
2
Giacomo Maspero
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Daniele Mastrangelo
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Armin Mazic
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Andrea Mazzoleni
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Andrea Mazzucchelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Devil Medizza
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Matteo Mitov
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
1
Mattia Molteni
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Vittorio Moltrasio
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Mattia Mora
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Francesco Morciano
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
1
Matteo Morelli
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Matteo Nicoli
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Federico Osellieri
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Matteo Palermo
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Francesco Paolin
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Nicolo Pellicano
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Daniel Perez
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Marco Perin
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Flavio Pirola
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
1
Davide Poser
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Roberto Prandin
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Vincenzo Provenzani
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Diego Raffaldi
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Paolo Redaelli
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
1
Massimo Rezzano
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Alessio Ronconi
Green Basket Palermo
(ITA-3 B)
2
Tommaso Rossi
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Riccardo Rota
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Samuel Sackey
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Giacomo Sanguinetti
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Andrea Scanzi
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Federico Schiavon
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Fabio Sebastianelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Alexander Simoncelli
Bergamo Basket 2014
(ITA-3 B)
1
Nicolo' Soncin
Pontoni Monfalcone
(ITA-3 B)
2
Andrea Sorrentino
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Stefano Spizzichini
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 B)
1
Arsenije Stepanovic
Crema
(ITA-3 B)
2
Ludwig Tilliander
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Davide Todeschini
Brianza Casa Basket
(ITA-3 B)
2
Matteo Tornari
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
2
Stefano Trucchetti
Rimadesio Desio
(ITA-3 B)
1
Giovanni Tumino
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Simon Ugochukwu Andrew
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Filippo Valenti
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
1
Jacopo Vedovato
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Riccardo Venier
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
William Luca Wiltshire
Crema
(ITA-3 B)
2
Matteo Zanetti
Virtus Ragusa
(ITA-3 B)
2
Lorenzo Ziviani
Crema
(ITA-3 B)
2
Andrea Zocca
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1