All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
International
Adriatic - ABA Liga 2
Teams
KK Podgorica
Lazar Vukcevic
Lazar
Vukcevic
Opponents
Feb 12, 2003 (21 years old)
Montenegrin
2m03 / 6-8
PF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="237510" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Lazar Vukcevic has faced 189 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Emir Adiguzel
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Rasmus Andre
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Jakub Andrzejewski
U20 Poland
(Euro U20)
1
Owen Aquino
U20 Spain
(Euro U20)
1
Kristijan Ateljevic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Almar Atlason
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Rijad Avdic
Spars Realway
(ABA-2)
1
Luka Babic
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Isak Baldursson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Uros Banjac
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Eythor Bardarson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Ivan Batur
Gorica
(ABA-2)
1
Matija Belic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Vuk Boskovic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Srdan Boskovic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Marko Bosnjak
Osijek
(ABA-2)
1
Christian Bradford
Osijek
(ABA-2)
1
Duje Brala
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Filip Brankovic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Veljko Budimir
Osijek
(ABA-2)
1
Tarik Bukva
Spars Realway
(ABA-2)
1
Bosko Bumbic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Aleksander Busz
U20 Poland
(Euro U20)
1
Eray Buyukcangaz
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Berke Buyuktuncel
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Nedim Buza
Spars Realway
(ABA-2)
1
Aleksa Cabrilo
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Michael Caicedo
U20 Spain
(Euro U20)
1
Bugra Cal
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Sardaar Calhoun
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Kenny Carpenter
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Dontay Caruthers
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Dino Cinac
Gorica
(ABA-2)
1
Bosko Corbic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
3
Jared Cunningham
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Haris Curevac
Spars Realway
(ABA-2)
1
Stefan Dabovic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Amsel Delalic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Brano Djukanovic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
3
Filip Djuran
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Vuk Dmitrovic
Osijek
(ABA-2)
1
Ruben Dominguez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Filip Dragojevic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Boris Dragojevic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Oliver Dvojakovski
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Karahan Efeoglu
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Alem Fejzic
Spars Realway
(ABA-2)
1
Gabrijel Flanjak
Osijek
(ABA-2)
1
Makale Foreman
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Srdan Gavric
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Milos Glisic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Sandi Grubelic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Jure Gunjina
Gorica
(ABA-2)
1
Orri Gunnarsson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Filip Gurtatowski
U20 Poland
(Euro U20)
1
Sead Hadzifejzovic
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
David Haughton
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Armin Hrstic
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Harun Huseinspahic
Spars Realway
(ABA-2)
1
Kristjan Ingolfsson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Danilo Ivanovic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Tomislav Ivisic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
U20 Croatia
(Euro U20)
2
Zvonimir Ivisic
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Toni Jelenkovic
Gorica
(ABA-2)
1
Tyrell Johnson
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Igor Jokovic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Lazar Joksimovic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Aleksandar Jovanovski
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Karl Gustav Jurtsenko
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Filip Kalajzic
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Matija Karadzic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Dimitar Karadžovski
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Agust Kjartansson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Antonio Klarin
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Alexander Knudsen
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Danilo Kojicic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Kerem Konan
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Mihael Kos
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Viktor Kovacevic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Filip Krajina
Osijek
(ABA-2)
1
Damjan Krstevski
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Damian Kruzynski
U20 Poland
(Euro U20)
1
Murat Kuntker
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Gregor Kuuba
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Hubert Lalak
U20 Poland
(Euro U20)
1
Vitali Liutych
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
1
Marko Ljubicic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Hugo Lopez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Alain Louis
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Ivan Majic
Gorica
(ABA-2)
1
Luka Majstorovic
Spars Realway
(ABA-2)
1
Patrick Malm
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Lovro Mandalinic
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Jovan Marjanovic
Spars Realway
(ABA-2)
1
Alvaro Martinez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Ante Masic
Gorica
(ABA-2)
1
Andrej Maslinko
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Cedomir Matic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Andrej Matic
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Andrija Matović
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Lazar Milošević
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
2
Darko Najdovski
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Ivan Nakic-Vojnovic
Gorica
(ABA-2)
1
Toni Naspler
U20 Spain
(Euro U20)
1
Luka Nedeljkovic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Dimitrije Nikolic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
1
Zoran Nikolic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Strahil Nikolov
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Juan Nunez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Edis Nuri
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Solvi Olason
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Inaki Ordonez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Ivan Ostric
Gorica
(ABA-2)
1
Ege Ozcelik
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Elias Palsson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Santi Paz
U20 Spain
(Euro U20)
1
Jaksa Pejovic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Stipe Perica
Gorica
(ABA-2)
1
Matej Perkovic
Osijek
(ABA-2)
GKK Šibenka
(ABA-2)
2
Nikola Petojevic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Mihailo Petrovic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Kuba Pisla
U20 Poland
(Euro U20)
1
Joe Pleasant
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Aleksandar Ponjavic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Karl Markus Poom
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Vito Porobic
Gorica
(ABA-2)
1
Nemanja Protic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Filip Radakovic
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Lazar Radetic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Stellan Rajaofera
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Petar Rakicevic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Jan Rebec
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Martin Ristevski
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Adria Rodriguez
U20 Spain
(Euro U20)
1
Rando Roos
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Ivan Sapundjiev
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Nikola Saranovic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Petar Saric
GKK Šibenka
(ABA-2)
1
Stefan Savic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Kaspar Sepp
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Rados Seslija
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Jon Sigurdsson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Nikola Siladi
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Fabian Sisko
Osijek
(ABA-2)
1
Luka Skoric
U20 Croatia
(Euro U20)
GKK Šibenka
(ABA-2)
2
Ivan Smiljanic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Stipe Sokol
Gorica
(ABA-2)
1
Jure Span
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Boban Stajic
Pelister-Bitola
(ABA-2)
1
Stefan Stefanovic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Milos Stijepovic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Dusan Stojicic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Olafur Styrmisson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Gojko Sudzum
Osijek
(ABA-2)
1
Carlos Taboada Heiskanen
U20 Spain
(Euro U20)
1
Pablo Tamba
U20 Spain
(Euro U20)
1
Viktor Tashovski
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Aleksander Tassa
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Marko Tejic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Bogdan Tejic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Tomas Thrastarson
U20 Iceland
(Euro U20)
1
Tadej Tomljenovic
Osijek
(ABA-2)
1
Djordje Topolovic
Spars Realway
(ABA-2)
GKK Šibenka
(ABA-2)
2
Batin Tuna
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Karlo Uljarevic
Gorica
(ABA-2)
1
Jakub Urbaniak
U20 Poland
(Euro U20)
1
Kaarel Valb
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Efe Vatan
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Henri Veesaar
U20 Estonia
(Euro U20)
1
Kristijan Vladovic
Osijek
(ABA-2)
1
Aleksandar Vojinović
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Tihomir Vranjes
Osijek
(ABA-2)
1
Zoran Vuceljic
Buducnost VOLI U19
(ABA U19)
1
Vasilije Vucetic
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Dominik Vujanovic
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Jordan Watson
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2 PO)
1
Trey Wertz
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Jarrod West
Borac Nektar
(ABA-2)
1
Maksymilian Wilczek
U20 Poland
(Euro U20)
1
Piotr Winkowski
U20 Poland
(Euro U20)
1
Aleksander Wisniewski
U20 Poland
(Euro U20)
1
Samet Yigitoglu
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Ege Tan Yildizoglu
U20 Turkey
(Euro U20)
1
Georgi Zafirov
TFT Skopje
(ABA-2)
1
Bogdan Zagradanin
Vojvodina
(ABA-2 PO)
1
Adi Zahiragic
Zlatibor Gold Gondola
(ABA-2)
2
Vice Zanki
U20 Croatia
(Euro U20)
1
Bogdan Zimonjic
U20 Serbia
(Euro U20)
1
Harun Zrno
Spars Realway
(ABA-2)
1