All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Belarus
Belarus - Premier League
Teams
Grodno-93
Maxim Lutych
Maxim
Lutych
Opponents
Apr 1, 1997 (27 years old)
Belorussian
2m04 / 6-8
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="236909" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Maxim Lutych has faced 125 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Kapachev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Andrey Ageenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
8
Maksim Alekseev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Konstantin Andreev
Brest Region
(BLR-1)
1
Denis Bakshaev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Ivan Balduev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Daniil Barysevich
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
4
Yauheni Beliankou
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Evgeniy Belyankov
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Dmitriy Bezrychenko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Gleb Bigun
Brest Region
(BLR-1)
1
Uladzislau Blizniuk
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Vladislav Bliznyuk
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Andrei Bobkov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Aleksey Bochkar
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Daniil Borisevich
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Nikita Borodin
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Artsiom Brashko
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Vatslav Bugaev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
5
Kristopher Clyburn
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Derek Cooke
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Brooks Debisschop
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
5
Daniil Diakov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Maksim Dobrovolskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
3
Egor Dudov
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Egor Ermolchik
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Sergey Fedorchuk
Brest Region
(BLR-1)
1
Vyacheslav Fominykh
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
2
Aleksandr Gogarev
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Nazar Guliev
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
4
Nikita Hadun
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Maxim Hailo
Brest Region
(BLR-1)
2
Maxim Hantsevich
Brest Region
(BLR-1)
1
Darol Hernandez
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
9
Raman Hests
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Nikita Hrabarev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Ivan Ignashin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Yuriy Ignatiev
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
7
Pavel Ilinchik
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Aleksey Iudkin
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Aliaksei Kachan
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
6
Pavel Karasevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Timofey Karpuk
Brest Region
(BLR-1)
2
Daniil Kasko
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
2
Aleksandr Kharkevich
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Daniil Kolesnikov
Brest Region
(BLR-1)
2
Aleksandr Kopachev
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Maksim Koratcov
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
5
Vyacheslav Korzh
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Aleksey Kovalev
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Vladislav Kovalev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Sviatoslav Kovalev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Aleksandr Kozelkov
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Maksym Kozlovets
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
13
Yaroslav Kurapov
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
8
Dmitriy Kurochkin
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Vladislav Lagodich
Brest Region
(BLR-1)
2
Maksim Lapko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
6
Vitaly Lebedev
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Arseniy Ledivskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
1
Ivan Litarnyi
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
3
Rostislav Makavchik
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Artem Malkov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Jan Marynin
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Nikita Matsal
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
9
Dupree McBrayer
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
6
Tywain McKee
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
8
Timur Michailov
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Vlad Mikulskiy
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
8
Timofey Mikyanets
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Ilya Milashevskiy
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Vladislav Moroz
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
2
Nikita Myts
Brest Region
(BLR-1)
2
Nikita Nadeev
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Aliaksei Navoichyk
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Andrey Navoychik
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
5
Andrey Ojgo
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
1
Marsel Ovsepian
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Victor Ovsepyan
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Vadzim Paiko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Denis Pastukhov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
5
Bendzhamin Pavel Dudu
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
4
Daniil Petruchenko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
1
Ruslan Pishcheyko
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Ilya Polonevich
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Timofey Porolev
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Aleksander Pustogvar
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Ivan Rekun
Brest Region
(BLR-1)
2
Evgeniy Ribkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Mihail Rogaschuk
Brest Region
(BLR-1)
1
Andrey Rogozenkо
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Konstantin Satsuk
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Ilya Scherba
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Artem Sekushenko
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
7
Ilya Sharipov
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
8
Grigoriy Sharko
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
1
Roman Shcherbakov
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Anton Shchurko
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Aleksey Shevchenko
RGUOR Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Daniil Shibaev
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
9
Daniil Shishko
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
8
Artem Shkuratov
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
9
Maksim Shustov
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
7
Dmitry Shved
Brest Region
(BLR-1)
2
Denis Sivatskiy
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
1
Konstantin Solyshko
Brest Region
(BLR-1)
1
Andrey Staborovskij
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
1
Andrei Stabrouski
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Evgeniy Starostenko
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Mikita Stasilevich
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
3
Vadzim Stubeda
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
4
Ivan Terehov
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
2
Arnesto Tkachuk
Rubon Vitebsk
(BLR-1)
2
Aliaksei Trastsinetski
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
3
Vadim Tretyak
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
2
Arseni Tugarinov
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
3
Sergey Vabischevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
12
Mihail Vaido
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
12
Anton Vashkevich
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
9
Kiryl Vaskautsou
Tsmoki-Minsk
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk II
(BLR-1)
Tsmoki-Minsk Reserve
(BLR-1)
5
Timofey Verevkin
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Denis Yarets
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
1
Aleksandr Yasevich
GOCOR-Soj Gomel
(BLR-1)
2
Gena Zahar
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
11
Anton Zaretskiy
Impuls-BGUIR
(BLR-1)
Borisfen Mogilev
(BLR-1)
7