All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone D
Teams
Cassino
Gabriele Petronella
Gabriele
Petronella
Opponents
Mar 19, 2002 (22 years old)
1m89 / 6-2
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="236585" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Gabriele Petronella has faced 155 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Riccardo Agbortabi
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Mario Aiello
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Andrea Albertini
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Giovanni Allodi
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Obinna Anaekwe
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
Sala Consilina
(ITA-3 D)
3
Matteo Annese
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Andrea Arnaldo
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Giorgio Artioli
Corato
(ITA-3 D)
1
Alessandro Azzaro
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Cesare Barbon
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Fortunato Barrile
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
1
Riccardo Bartolozzi
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Nicolo Basile
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Pasquale Battaglia
Corato
(ITA-3 D)
1
Ivan Bellantuono
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Matteo Bini
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Goran Bjelic
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Ilia Boev
Corato
(ITA-3 D)
1
Matteo Botteghi
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Lorenzo Bruno
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Santiago Bruno
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Federico Burini
HDL Nardo
(ITA-3 D)
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Juan Manuel Caceres
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Lorenzo Calbini
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Andrea Calisi
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Marco Caloia
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Gianni Cantagalli
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Carlo Cantone
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Federico Casoni
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Giovanni Centofanti
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
1
Luka Cepic
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Andrea Chiriatti
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Raphael Chiti
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Luigi Cianci
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Luigi Cimminella
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Antonio Cioppa
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Leonardo Ciribeni
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Luca Colucci
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Fabio Comes
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Sreten Coralic
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Eugenio Cortese
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Riccardo Coviello
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Marco Cucco
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Matteo De Leone
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Fabrizio De Ninno
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Daniele Dell'uomo
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Giorgio Di Bonaventura
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Emidio Di Donato
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Alessandro Di Febo
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Nemanja Dincic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Manuel Diomede
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Marcelo Dip
HDL Nardo
(ITA-3 D)
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Milos Divac
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Filiberto Dri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Mathias Drigo
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Gabriel Dron
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Bruno Duranti
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Emmanuel Enihe
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Hugo Erkmaa
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Yande Fall
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
2
Matteo Fallucca
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Simone Fiusco
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Edoardo Fontana
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Marco Formica
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Diego Fracasso
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Paolo Frascati
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
1
Fabio Galantino
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Giorgio Galipo
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Giovanni Gambarota
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
Corato
(ITA-3 D)
2
Tommaso Gatto
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Salvatore Genovese
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
2
Mario Ghersetti
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Simone Giunta
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Mirko Gloria
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Enrico Maria Gobbato
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
2
Daniele Greggi
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Arcangelo Guastamacchia
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Efe Idiaru
Corato
(ITA-3 D)
1
Francesco Infante
Corato
(ITA-3 D)
1
Federico Ingrosso
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Giuseppe Ippedico
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Matija Jovovic
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Lazar Kekovic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Amar Klacar
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Giovanni Laquintana
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Michelangelo Laquintana
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Marco Legnini
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Andrea Lombardo
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Nicola Longobardi
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Simone Lucarelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Diego Lucas
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Niccolo Lurini
Sala Consilina
(ITA-3 D)
1
Roberto Maggio
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Marco Manisi
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Edoardo Maresca
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Nikola Markovic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Giulio Mascherpa
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
1
Alessandro Mastrodonato
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Armin Mazic
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Fatih Mehmedoviq
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Nicola Mei
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Mattia Melchiorri
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Joseph Miaffo
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Bozo Misolic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
Sala Consilina
(ITA-3 D)
2
Tommaso Molteni
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Fabio Montanari
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Nicolas Morici
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Aleksandar Mrgic
Corato
(ITA-3 D)
1
Riccardo Murri
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Klaudio Ndoja
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Ignacio Ochoa
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Emiliano Paparella
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Marco Pasqualin
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Andrea Pellecchia
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Sebastiano Perin
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Alessandro Perotti
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Niccolo Petrucci
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Marco Pieri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Federico Pirani
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Marco Prunotto
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
2
Andrea Quarisa
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Domenico Quarto Di Palo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Jacopo Ragusa
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Sava Razic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Roberto Rollo
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Raffaele Romano
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Edoardo Roveda
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
2
Nunzio Sabbatino
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Mattia Sacchi
Rennova Teramo
(ITA-3 D)
1
Matteo Santucci
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Gian Marco Sbaragli
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Guido Scali
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Luka Sebrek
Viola Reggio Calabria
(ITA-3 D)
1
Fadilou Seck
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Biagio Sergio
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Gianluca Serino
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Giorgio Sgobba
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Ilario Simonetti
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Georgi Sirakov
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Alessandro Sperduto
Paperdi Caserta
(ITA-3 D)
1
Francesco Spinelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Nicolas Stanic
CJ Basket Taranto
(ITA-3 D)
1
Mauro Stella
Corato
(ITA-3 D)
1
Arsenije Stepanovic
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
1
Vincenzo Taddeo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Niccolò Tattoli
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Iba Koite Thiam
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Luca Toniato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Mauro Torresi Lelli
Lapietra Monopoli
(ITA-3 D)
2
Lazar Trunic
Corato
(ITA-3 D)
1
Antony Tyrtyshnik
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Davide Vavoli
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Armando Verazzo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Vittorio Visentin
Pavimaro Molfetta
(ITA-3 D)
1
Donato Vitale
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2