All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Germany
Germany - Pro B North
Teams
Schwelm
Felix Meyer-Tonndorf
Felix
Meyer-Tonndorf
Opponents
Sep 3, 1996 (27 years old)
German
1m96 / 6-5
SF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="193108" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Felix Meyer-Tonndorf has faced 162 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Abdulai Abaker
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Nolan Adekunle
LOK Bernau
(GER-3)
1
Edin Alispahic
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
David Amaize
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Aleksej Andjelic
BSW Sixers
(GER-3)
1
Sandro Antunovic
BSW Sixers
(GER-3)
3
Karolis Babkauskas
TKS 49ers
(GER-3)
1
Helge Baues
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Marius Behr
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Niklas Bilski
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Mario Blessing
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Marko Boksic
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Lennart Boner
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Ben Bother
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
1
Sebastian Brach
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Lorenz Brenneke
LOK Bernau
(GER-3)
2
Jonas Buss
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Brian Butler
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Luca Buurma
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Anthony Canty
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Liam Carpenter
LOK Bernau
(GER-3)
2
Alieu Ceesay
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Marck Coffin
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Josh Dahmen
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Ruben Dahmen
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Robin Danes
BSW Sixers
(GER-3)
1
Malte Delow
LOK Bernau
(GER-3)
1
Malcolm Delpeche
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Karl Dia
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Noah Dickerson
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Kilian Dietz
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Max Dohmen
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Leonard Eckmann
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Friedrich Feldrappe
LOK Bernau
(GER-3)
1
Maximilian Fouhy
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Rabbie Francisco
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
1
Viktor Frankl-Maus
RheinStars Koln
(GER-3)
1
Vincent Friederici
BSW Sixers
(GER-3)
2
Ole Friedrichs
Itzehoe Eagles
(GER-3)
1
Sebastian Fulle
TKS 49ers
(GER-3)
1
Enrique Garrido
LOK Bernau
(GER-3)
1
Mark Gebhardt
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Niklas Geske
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Alexander Giese
TKS 49ers
(GER-3)
1
Vincent Golson
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Tanner Graham
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Shawn Gulley
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Jasper Gunther
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Jan Gust
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Thorben Haake
Itzehoe Eagles
(GER-3)
5
Leonard Hampl
TKS 49ers
(GER-3)
1
Kai Hanig
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Sebastian Heck
Dresden Titans
(GER-3)
1
Yannick Hildebrandt
TKS 49ers
(GER-3)
1
Linus Hoffmann
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Paul Hollfelder
BSW Sixers
(GER-3)
1
Chris Hooper
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Marcel Hoppe
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Moritz Hubner
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Till Isemann
LOK Bernau
(GER-3)
1
Julian Jasinski
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Martin Jelic
BSW Sixers
(GER-3)
3
Matej Jelovcic
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Yngve Jentz
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Faton Jetullahi
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Johannes Joos
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Gabriel Jung
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
1
Abdulah Kameric
LOK Bernau
(GER-3)
2
Lars Kamp
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Yannik Kneesch
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Moritz Knobloch
RheinStars Koln
(GER-3)
1
Jan Koenig
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Andrej Koenig
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Yasin Kolo
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Fabien Kondo
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Johannes Konradt
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Tim Kopple
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Konstantin Kovalev
LOK Bernau
(GER-3)
1
Moritz Kroger
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Lars Kröger
Itzehoe Eagles
(GER-3)
1
Kristian Kuhn
TKS 49ers
(GER-3)
1
Georg Kupke
Dresden Titans
(GER-3)
1
Tjark Lademacher
LOK Bernau
(GER-3)
1
Tim Fritz Lang
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
1
Lennard Larysz
Dresden Titans
(GER-3)
1
Patrick Liebert
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Philipp Lieser
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Johannes Lischka
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Quadre Lollis
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Andrej Mangold
RheinStars Koln
(GER-3)
1
Elias Marei
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
1
Dennis Mavin
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Lucas Mayer
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Lungongo Mayika
ETV Hamburg
(GER-3)
1
Thomas Michel
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Vladimir Migunov
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Andrius Mikutis
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Alexander Moller
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Leif Möller
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Tobias Möller
Itzehoe Eagles
(GER-3)
5
Nemanja Nadjfeji
BSW Sixers
(GER-3)
2
Donte Nicholas
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Bryan Niessen
Dresden Titans
(GER-3)
1
Erik Nyberg
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Kwame Ofori
ETV Hamburg
(GER-3)
1
C.J. Oldham
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Dan Oppland
LOK Bernau
(GER-3)
2
Fabian Paetsch
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Oliver Pahnke
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Djordje Pantelic
BSW Sixers
(GER-3)
3
Simonas Paukste
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Erik Penteker
LOK Bernau
(GER-3)
1
Luka Petkovic
BSW Sixers
(GER-3)
3
Finn Pook
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Marco Porcher
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Toni Prostran
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Marco Rahn
BSW Sixers
(GER-3)
3
Evans Rapieque
LOK Bernau
(GER-3)
2
Thomas Reuter
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Osaro Rich
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Elias Roedl
LOK Bernau
(GER-3)
1
Mubarak Salami
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Henning Schaake
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Marian Schick
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Samuel Schmedes
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Lucien Schmikale
BSW Sixers
(GER-3)
3
Moritz Schneider
Iserlohn Kangaroos
(GER-3)
2
Tim Schneider
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Ole Schrader
SC Rist Wedel
(GER-3)
1
Emanuel Schuler
TKS 49ers
(GER-3)
1
Rikus Schulte
LOK Bernau
(GER-3)
1
Felix Schweizer
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Miquel Servera Rodriguez
VfL SparkassenStars Bochum
(GER-3)
2
Ole Sievers
BSW Sixers
(GER-3)
3
Niclas Sperber
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Julius Stahl
Dresden Titans
(GER-3)
1
Max Stolzel
TKS 49ers
(GER-3)
1
Flavio Stuckemann
Itzehoe Eagles
(GER-3)
6
Tibor Taras
RheinStars Koln
(GER-3)
1
Zaire Thompson
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Marc Christoph Tilly
LOK Bernau
(GER-3)
2
Malik Toppin
TKS 49ers
(GER-3)
1
Thomas Trautwein
ETV Hamburg
(GER-3)
1
Yasin Turan
BSW Sixers
(GER-3)
1
Tim Uhlemann
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Vidmantas Uzkuraitis
ETV Hamburg
(GER-3)
2
Benjamin Uzoma
ART Giants Dusseldorf
(GER-3)
1
Benedict Van Laack
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Georg Voigtmann
Dresden Titans
(GER-3)
1
Max Von Der Wippel
Dresden Titans
(GER-3)
1
Leonik Wadehn
TKS 49ers
(GER-3)
1
Lukas Wagner
TKS 49ers
(GER-3)
1
Hendrik Warner
LOK Bernau
(GER-3)
1
Chaed Wellian
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Bela Wenczel
Dresden Titans
(GER-3)
1
Florian Wendeler
RheinStars Koln
(GER-3)
2
Arne Wendler
Dresden Titans
(GER-3)
1
Stefan Wess
WWU Baskets Munster
(GER-3)
1
Noah Westerhaus
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Daryl Woodmore
EPG Baskets Koblenz
(GER-3)
1
Viktor Ziring
Giessen 46ers
(GER-3)
1
Ferdinand von Saldern
TKS 49ers
(GER-3)
1