All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Latvia
Latvia - LBL
Teams
Keizarmezs
Aleksandrs Melniks
Aleksandrs
Melniks
Opponents
Feb 7, 1987 (37 years old)
Latvian
2m15 / 7-1
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="19106" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Aleksandrs Melniks has faced 253 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Jurijs Aleksejevs
VEF Riga
(LV-1)
1
Marco Ammannato
U20 Italy
(Euro U20)
1
Giorgos Anagnostopoulos
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Nikos Angelopoulos
Panionios
(GRE-1)
1
Alexander Anisimov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Klavs Ansons
BK Liepaja
(LV-1)
1
Ernijs Ansons
VEF Riga
(LV-1)
1
Giorgos Antoniadis
Makedonikos
(GRE-1)
1
Theodoros Aposkitis
Faliro
(GRE-2)
1
Pietro Aradori
U20 Italy
(Euro U20)
1
Iakov Arouch
Makedonikos
(GRE-1)
1
Ender Arslan
Panionios
(GRE-1)
1
Ilia Astafev
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Artis Ate
BK Liepaja
(LV-1)
1
Bozhidar Avramov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Sanel Bajramovic
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Costas Balafas
Trikala
(GRE-2)
1
Janis Bambis
Jelgava
(LV-1)
1
Ingus Bankevics
VEF Riga
(LV-1)
1
Alexis Bardas
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Erick Barkley
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Mike Batiste
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Sani Becirovic
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Klavs Bedritis
Barons
(LV-1)
2
Mirza Begic
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Avraham Ben Chimol
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Doremus Bennermann
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Riccardo Benuzzi
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Ilmars Bergmanis
Jelgava
(LV-1)
1
Mikheil Berishvili
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Martins Berkis
BK Ventspils
(LV-1)
1
Dairis Bertans
BK Ventspils
(LV-1)
1
Arturs Berzins
BK Ventspils
(LV-1)
1
Lauris Blaus
BK Ventspils
(LV-1)
1
Dimitris Bogdanos
Trikala
(GRE-2)
1
Sergey Borodin
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Francesco Brognara
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Davide Bruttini
U20 Italy
(Euro U20)
1
Girts Celms
Jelgava
(LV-1)
1
Tasos Charismidis
Olympia Larissa
(GRE-1)
Trikala
(GRE-2)
2
Nikos Chatzis
Panionios
(GRE-1)
1
Alberto Chiumenti
U20 Italy
(Euro U20)
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
2
Stoyo Cholakov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Blaz Cresnar
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Gino Cuccarolo
U20 Italy
(Euro U20)
1
Lorenzo D'ercole
U20 Italy
(Euro U20)
1
Luigi Datome
U20 Italy
(Euro U20)
1
Daniel Degli
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Dimitris Diamantidis
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Revaz Didia
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Dimos Dikoudis
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Dragan Dojcin
Panionios
(GRE-1)
1
Panagiotis Doumanis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Tomer Dray
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Martin Durchev
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Giannis Evangelinos
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Raimonds Feldmanis
Barons
(LV-1)
3
Thomas Fikoff
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Veselin Filchev
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Ariel Filloy
U20 Italy
(Euro U20)
1
Alexander Fomin
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Giorgos Fountas
Trikala
(GRE-2)
1
Janis Gailitis
VEF Riga
(LV-1)
1
Giorgi Gaprindashvili
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Dimitris Georgaros
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Mihalis Giannakidis
U20 Greece
(Euro U20)
1
Marco Giuliani
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Marco Giuri
U20 Italy
(Euro U20)
1
Tyrone Grant
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Alexandros Gribaviotis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Diego Grillo
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Petr Gubanov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Maris Gulbis
Jelgava
(LV-1)
1
George Gulisabedashvili
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Iliya Gusev
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Daniel Hackett
U20 Italy
(Euro U20)
1
Manos Halkiadakis
Faliro
(GRE-2)
1
Stratos Hatzipetrou
Makedonikos
(GRE-1)
1
Nikos Hatzivrettas
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Uvis Helmanis
Barons
(LV-1)
3
Assaf Daniel Hen
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Joav Hertman
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Gilad Hirsh
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Phillip Hobson
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Andre Hutson
Panionios
(GRE-1)
1
Panagiotis Ifantis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Nemanja Ilic
Makedonikos
(GRE-1)
1
Branko Janeski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Marjan Janeski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Martins Jaunzems
Barons
(LV-1)
2
Robertas Javtokas
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Milan Jeremic Sagias
Trikala
(GRE-2)
1
Erekle Jgerenaia
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Bojan Jovanovic
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Andris Justovics
Jelgava
(LV-1)
1
Gatis Justovics
Jelgava
(LV-1)
1
Fredrik Jönzén
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Elvis Kadic
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Panagiotis Kafkis
Panionios
(GRE-1)
1
Nikos Kaklamanos
Olympia Larissa
(GRE-1)
Trikala
(GRE-2)
2
Tasos Kantartzis
Halkidas
(GRE-2)
1
Peleg Gal Kapelinsky
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Dimitrios Karadolamis
Makedonikos
(GRE-1)
U20 Greece
(Euro U20)
2
Nikola Karakolev
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Christodoulos Karavolas
Makedonikos
(GRE-1)
1
Anatoliy Kashirov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Dimitrios Katiakos
U20 Greece
(Euro U20)
1
Nikos Katsares
Trikala
(GRE-2)
1
Anton Kazarnovski
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Laimonas Kisielius
BK Liepaja
(LV-1)
1
Aleh Kojenets
BK Liepaja
(LV-1)
1
Evgeniy Kolesnikov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Nikolay Kolev
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Stelios Kontoudis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Itay Korach
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Yaroslav Korolev
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Aristides Koronidis
Faliro
(GRE-2)
1
Aleksandar Kostoski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Chavdar Kostov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Vasilis Kounas
Ermis Peramatos
(GRE-2)
1
Pavlos Koutouzis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Martins Kravcenko
BK Liepaja
(LV-1)
1
Bojan Krstevski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Kalvis Krumins
Jelgava
(LV-1)
1
Emir Kulenovic
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Nikita Kurbanov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Arnas Labuckas
VEF Riga
(LV-1)
1
Martins Laksa
VEF Riga
(LV-1)
1
Lekso Lapanashvili
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Giannis Lappas
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Davis Lejasmeiers
BK Ventspils
(LV-1)
1
Giorgos Lepeniotis
Trikala
(GRE-2)
1
Walerij Lichodiej
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Lubomir Lilov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Ivan Lilov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Konstantinos Maglos
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Nikola Manojlovic
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Alexei Marchenko
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Luka Marolt
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Giorgos Maslarinos
Ermis Peramatos
(GRE-2)
1
Richard Matiashvili
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Martynas Mazeika
VEF Riga
(LV-1)
1
Martins Meiers
BK Ventspils
(LV-1)
1
Gatis Meiksans
Jelgava
(LV-1)
1
Mareks Mejeris
BK Liepaja
(LV-1)
1
Giorgos Melas
Halkidas
(GRE-2)
1
Thanasis Mentzos
Faliro
(GRE-2)
1
Matteo Metz
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Jernej Mihalic
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Damir Miljkovic
Panionios
(GRE-1)
1
Nicola Munari
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Franco Nakic
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Tsenko Nakov
U20 Bulgaria
(Euro U20)
1
Dejan Nedelkovski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Glavas Nejc
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Ivan Nelyubov
VEF Riga
(LV-1)
1
Lefteris Neofitidis
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Kiril Nikolovski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Jonhatan Nir
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Stratos Nissiotis
Ermis Peramatos
(GRE-2)
1
Petros Noeas
U20 Greece
(Euro U20)
1
Rok Novak
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Fedonas Pagonis
Faliro
(GRE-2)
1
Theofanis Papakostas
Olympia Larissa
(GRE-1)
1
Dimitris Papanikolaou
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Dimitris Papantoniou
Halkidas
(GRE-2)
1
Spyros Papavasiliou
Trikala
(GRE-2)
1
Lasha Parghalava
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Georgios Passalidis
Makedonikos
(GRE-1)
1
Juris Patmalnieks
BK Liepaja
(LV-1)
1
Milos Pavlicevic
Faliro
(GRE-2)
1
Milos Pavlovic
Makedonikos
(GRE-1)
1
Nicola Pellacani
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Dimitry Peresypkin
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Emanuel Peric
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Or Perlman
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Efstratios Perperoglou
Panionios
(GRE-1)
1
Alessandro Piazza
U20 Italy
(Euro U20)
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
2
Krists Piternieks
Barons
(LV-1)
3
Theocharis Plioukas
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Anton Ponkrashov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Giannis Prodromou
Halkidas
(GRE-2)
1
Ioannis Psathas
Halkidas
(GRE-2)
1
Vairis Pusaudzis
BK Liepaja
(LV-1)
1
Brent Ragsdale
Barons
(LV-1)
3
Kaspars Raiskums
Barons
(LV-1)
3
Alex Renfroe
VEF Riga
(LV-1)
1
Yiannis Rodostoglou
Faliro
(GRE-2)
1
Martins Rozenbergs
Barons
(LV-1)
1
Matiss Rozitis
Jelgava
(LV-1)
1
Jekabs Rozitis
Jelgava
(LV-1)
1
Harijs Rubenis
BK Ventspils
(LV-1)
1
Marios Sakellarakis
U20 Greece
(Euro U20)
1
Dusan Sakota
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Armands Senkans
Jelgava
(LV-1)
1
Nikita Shabalkin
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Maxim Sheleketo
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Giorgi Shermadini
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Alexandros Sigkounas
U20 Greece
(Euro U20)
1
Yaniv Simpson
U18 Maccabi Playtika Tel Aviv
(ANGT)
1
Rinalds Sirsnins
Barons
(LV-1)
3
Ramunas Siskauskas
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Antonis Sivorotka
Ermis Peramatos
(GRE-2)
1
Haralambos Skouzis
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Edijs Slesers
Barons
(LV-1)
2
Igor Smygin
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Mikus Sokolovs
BK Ventspils
(LV-1)
1
Julian Somvi
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Arturs Stalbergs
BK Liepaja
(LV-1)
VEF Riga
(LV-1)
2
Aleksandar Stefanovski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Vojdan Stojanovski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Damjan Stojanovski
U20 North Macedonia
(Euro U20)
1
Janis Strelnieks
BK Ventspils
(LV-1)
1
Arturs Strelnieks
BK Ventspils
(LV-1)
1
Mikheil Tchotchua
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Ivars Timermanis
Barons
(LV-1)
3
Igor Tkatchenko
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Elias Tomaras
Halkidas
(GRE-2)
1
Dejan Tomasevic
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Giovanni Tomassini
U20 Italy
(Euro U20)
1
Stavros Toutziarakis
Makedonikos
(GRE-1)
U20 Greece
(Euro U20)
2
Giorgos Trihopoulos
U20 Greece
(Euro U20)
1
Mihalis Tsairelis
U20 Greece
(Euro U20)
1
Levan Tsekvava
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Costas Tselios
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Vangelis Tsiakas
Trikala
(GRE-2)
1
Theodoros Tsiotras
U20 Greece
(Euro U20)
1
Giorgos Tsirigotakis
Faliro
(GRE-2)
1
Beka Tsivtsivadze
U20 Georgia
(Euro U20)
1
Konstantinos Tsotsos
Panerythraikos
(GRE-2)
1
Edmunds Tukiss
BK Liepaja
(LV-1)
1
Triantafillos Tzakopoulos
Makedonikos
(GRE-1)
1
Jurij Ucman
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Artur Urazmanov
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Thodoris Vardianos
Trikala
(GRE-2)
1
Costas Vathis
Makedonikos
(GRE-1)
1
Dimitrios Verginis
U20 Greece
(Euro U20)
1
Marco Vettore
U18 Fortitudo Bologna
(ANGT)
1
Egor Vialtsev
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Christos Vidalis
Ermis Peramatos
(GRE-2)
1
Ugis Vilums
BK Liepaja
(LV-1)
1
Aigars Vitols
Barons
(LV-1)
2
Andrey Voron
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
1
Milos Vujanic
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Kennedy Winston
Panionios
(GRE-1)
1
Vasilis Xanthopoulos
Panathinaikos Athens
(GRE-1)
1
Agron Xiarchos
Halkidas
(GRE-2)
1
Ronalds Zakis
BK Ventspils
(LV-1)
1
Matija Zaloker
U18 Petrol Olimpija
(ANGT)
1
Theodoros Zaras
Ermis Peramatos
(GRE-2)
2
Vasily Zavoruev
U18 CSKA Moscow
(ANGT)
2
Alexey Zorin
Barons
(LV-1)
2
Andreas Zoukas
Faliro
(GRE-2)
1