All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (B)
Teams
PuHu Juniorit
Joel Junttila
Joel
Junttila
Opponents
Jan 1, 2002 (22 years old)
Finnish
1m83 / 6-0
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="182973" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Joel Junttila has faced 154 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Niki Aarnio
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Elmeri Abbey
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Aleksi Airola
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Veeti Ala-Aho
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Veeti Amegbedzi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Lauri Andersson
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Adaku Anumu
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Marcus Bailey-Henry
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Gezim Bajrami
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Robert Barlund
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Winslo Barry
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Chris Barton
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Antonio Bivins
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roi Byman
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Davon Clare
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Sinan Coskun
Ura Basket
(FIN-2)
1
Pyry Dementjeff
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Elias Diaz Suomela
Ura Basket
(FIN-2)
2
Timur Emaldynov
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lasse Evasoja
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Leo Fajardo
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Roope Filtness
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Zumon Flores
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Joona Forsstrom
Ura Basket
(FIN-2)
3
Otto Frilander
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Edvard Gullichsen
Ura Basket
(FIN-2)
2
Marcus Haavel
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Selver Hajric
Ura Basket
(FIN-2)
1
Teemu Hakkarainen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
4
Eerik Harju
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Waheid Hassan
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Tuomas Heikkila
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Pyry Heikkinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Veikka-Santeri Hiekkataipale
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Pyry Hinkkanen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Roy Hinkkanen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Eemeli Hollo
Ura Basket
(FIN-2)
3
Toni Honka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
2
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Sami Ikavalko
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Alex Ingman
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Rafin Jahan
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Jon Jalamo
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Lauri Jantti
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jesse Javanainen
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
4
Rene Jokinen
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Tuukka Juntunen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Niki Juntunen
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Eino Kandelin
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Olli Kanerva
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Niilo Karkkainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Markus Kataja
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Nikolas Kataja
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Iiro Kerminen
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Eemil Kivi
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Nestori Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
1
Otso Knuutinen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Tatu Koivunen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Aaron Kolajo
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Emil Komusaari
Ura Basket
(FIN-2)
3
Ossi Koski
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Jasper Koskinen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Otto Kuula
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Aku-Petteri Kuusinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Eemeli Laaksonen
Karkkila
(FIN-2)
1
Atte Lahteenmaki
Ura Basket II
(FIN-2)
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Touko Lahti
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Verni Laine
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Eetu Laitinen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Jaakko Lammi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Eemeli Lampen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Christian Lang
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Aleksi Lehtinen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Tatu Lehtisyrja
Ura Basket
(FIN-2)
2
Kaarlo Leino
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Saku Levola
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
1
William Loyd
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Eemi Luukkonen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Jonatan Lygdman
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Onni Makynen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Juuso Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jari Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Kalle Mattila
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Juhana Melkkila
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Eino Montin
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Aaron Montonen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Markus Muilu
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Vaano Mustola
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Miio Mustonen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Eero Myllymaki
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Atte Niemela
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Trey Niemi
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Artturi Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Elmeri Nikula
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Veikko Niskanen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
2
Lauri Nordman
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Mikko Nurmi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Oskari Nurmi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ossi Nurmi
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Onni Nurminen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Otso Nuutinen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Arttu Nykanen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Jaakko Oikari
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Mikael Parpala
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Vernon Payne
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Kalle Peltonen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Riku Pollanen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Oiva Pollanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
2
Karo Puittinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Jori Pukkila
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Oliver Rasanen
Ura Basket
(FIN-2)
3
Xavier Richards
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket
(FIN-2)
Ura Basket II
(FIN-2)
4
Alex Romu
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Eshaq Safi
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Perttu Salmi
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Janne Salminen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Akseli Salo
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Toni Savino
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Daniel Siirama
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1
Toni Soininen
Team Pajulahti
(FIN-2)
2
Tanner Stuckman
Karkkila
(FIN-2)
1
Miki Sulander
Leppavaaran Pyrinto
(FIN-2)
1
Matias Suomi
Ura Basket
(FIN-2)
3
Albatrit Syla
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Jaakko Talola
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Niilo Tammi
Karkkila
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Patxi Tolonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Tiitus Turtinen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Jarmo Uecker
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Ian Uwamungu
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Nuutti Vesanen
Team Pajulahti
(FIN-2)
1
Wiljami Vihiniemi
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Jimi Viita
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Markus Viitanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Ville Villgren
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Mikko Visakko
Karkkila
(FIN-2)
1
Sean Williams
Ura Basket II
(FIN-2)
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Abdimaalik Yusuf
Pantterit Helsinki
(FIN-2)
1