All Leagues
NBA
WNBA
Olympics Women
Olympics Men
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
France
France - NM1
Teams
Feurs
Jean-Francois Reymond
Jean-Francois
Reymond
Opponents
Mar 28, 1980
French
2m01 / 6-7
SF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="1308" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Jean-Francois Reymond has faced 290 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Alexis Ajinca
Pôle France
(FRA-3)
2
Romain Appel
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Karim Atamna
Lievin
(FRA-3)
2
Alexandre Atinkpahoun
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Jason Bach
Pôle France
(FRA-3)
1
Johan Badian
Autun
(FRA-3)
2
Guibril Badji
Poitiers
(FRA-3)
1
Baide Baikoua
Poitiers
(FRA-3)
2
Damien Bakis
Longwy
(FRA-3)
1
Abgue Barakaou
Longwy
(FRA-3)
1
Jean-Daniel Barrouillet
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Hady Bass
Bordeaux
(FRA-3)
1
Mathieu Bauduin
Pôle France
(FRA-3)
1
Jessie Begarin
Pôle France
(FRA-3)
2
Antoine Belkessa
Lievin
(FRA-3)
2
Marc Benard
Le Portel
(FRA-3)
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
3
Florent Beng
Quimper
(FRA-3)
2
Cedric Bertorelle
Boulazac
(FRA-3)
1
Jim Bilba
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Eric Bilon
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Alexander Bisaro
Nanterre
(FRA-3)
1
Jean-Bernard Blein
Sapela
(FRA-3)
2
Joakim Blom
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Johan Blot
Autun
(FRA-3)
1
Xavier Boivin
Saint-Chamond
(FRA-3)
4
Yannick Bokolo
Pôle France
(FRA-3)
1
Pierre-Louis Bonneau
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Gregory Bonneau
Poitiers
(FRA-3)
Autun
(FRA-3)
2
Romain Bonneau
Poitiers
(FRA-3)
1
Mourad Boughedir
Limoges
(FRA-3)
2
Julien Bourdin
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Benjamin Boutry
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Mathieu Boutry
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Eric Broallier
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Pierre Brochard
Nanterre
(FRA-3)
1
Renaud Brocheray
Bordeaux
(FRA-3)
2
Frederic Broliron
Longwy
(FRA-3)
2
Charles-Henri Bronchard
Autun
(FRA-3)
3
Mylo Brooks
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Zeljko Bubanja
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Izett Buchanan
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Yann Casanova
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Neil Chadderdon
Toulouges
(FRA-3)
1
Hedi Chalghoumi
Sapela
(FRA-3)
1
Donald Chantreau
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
David Cilly
Boulazac
(FRA-3)
1
Aurelien Cintract
Toulouges
(FRA-3)
1
Souarata Cisse
Pôle France
(FRA-3)
1
Benoit Claude
Quimper
(FRA-3)
1
Christian Cleante
Strasbourg
(FRA-1)
1
Rony Coco
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Jean-Philippe Cohen
Saint-Vallier
(FRA-3)
2
Jerome Coleman
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Remi Conderanne
Boulazac
(FRA-3)
1
Guillaume Costentin
Poitiers
(FRA-3)
2
Souleymane Coulibaly
Toulouges
(FRA-3)
1
Herve Coutand
Poitiers
(FRA-3)
1
Baptiste Cransac
Limoges
(FRA-3)
2
Aldo Curti
Pôle France
(FRA-3)
2
Gregory Daniel
Limoges
(FRA-3)
1
Thomas Darnauzan
Nanterre
(FRA-3)
1
Maxime Dausse
Rodez
(FRA-3)
1
Nicolas Decline
Saint-Chamond
(FRA-3)
2
Akim Defoe
Le Portel
(FRA-3)
2
Camille Delhorbe
Bordeaux
(FRA-3)
2
Sylvain Delorme
Longwy
(FRA-3)
1
Frederic Demontoux
Autun
(FRA-3)
1
Adrien Dessart
Longwy
(FRA-3)
1
Yann Devehat
Poitiers
(FRA-3)
3
Benjamin Devez
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
3
Mamadou Dia
Saint-Chamond
(FRA-3)
4
Charles-henri Dieng
Limoges
(FRA-3)
1
Andy Diop Tremoulet
Bordeaux
(FRA-3)
1
Harry Disy
Pôle France
(FRA-3)
1
Frederic Donnadieu
Nanterre
(FRA-3)
1
Emmanuel Driss
Nanterre
(FRA-3)
2
Sami Driss
Nanterre
(FRA-3)
2
Johan Duboquet
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Alexandre Dudouet
Lievin
(FRA-3)
2
Jean-Marc Dupraz
Levallois SCB
(FRA-3)
1
X Ekwakwe
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Andre Erguy
Valence-Condom
(FRA-3)
3
Sidy Faye
Sapela
(FRA-3)
Autun
(FRA-3)
3
Beranger Felix
Longwy
(FRA-3)
1
Redouane Fergati
Saint-Chamond
(FRA-3)
Sapela
(FRA-3)
5
Loïc Firmin
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Jerome Florenson
Toulouges
(FRA-3)
1
Yann Fonteneau
Rodez
(FRA-3)
2
John Ford
Quimper
(FRA-3)
1
Frederic Forte
Strasbourg
(FRA-1)
1
Christopher Foulon
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Laurent Fourestier
Rodez
(FRA-3)
2
David Frigout
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Lionel Fundere
Autun
(FRA-3)
1
Nicolas Gayon
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Julien Geay
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Manuel Genestoux
Rodez
(FRA-3)
2
David Georges
Nanterre
(FRA-3)
1
Julien Geourjon
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Benjamin Giraut
Lievin
(FRA-3)
2
Jonathan Godin
Le Portel
(FRA-3)
1
Steven Goubelet
Autun
(FRA-3)
1
Olivier Gouez
Pôle France
(FRA-3)
1
Goran Gramatikov
Nanterre
(FRA-3)
1
Guillaume Granotier
Quimper
(FRA-3)
2
Guy Guedegbe
Saint-Chamond
(FRA-3)
3
Pierre-Yves Guillard
Poitiers
(FRA-3)
3
Pierre Guillermet
Autun
(FRA-3)
1
Farid Haif
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Rylan Hainje
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Pierrick Hardy
Poitiers
(FRA-3)
2
Edine Haznadar
Toulouges
(FRA-3)
1
Rodolphe Hebert
Nanterre
(FRA-3)
3
Damien Herard
Quimper
(FRA-3)
2
Peter Hoffman
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Kelvin Howell
Boulazac
(FRA-3)
1
Meldin Ibricic
Poitiers
(FRA-3)
1
Michel Ipouck
Poitiers
(FRA-3)
1
Ante Ivancic
Autun
(FRA-3)
1
Abe Jackson
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Anthony Jackson
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Davont Jackson
Limoges
(FRA-3)
1
Chris Jackson
Le Portel
(FRA-3)
2
Paul Jacobs
Autun
(FRA-3)
1
Herve Jalce
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Kwame alan James
Longwy
(FRA-3)
1
Michel Jean-Baptiste Adolphe
Lievin
(FRA-3)
1
Teva Johnson
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Thomas Jonckheere
Lievin
(FRA-3)
1
Marc Judith
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Sebastien Kancel
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
Strasbourg
(FRA-1)
2
Piotr Karolak
Poitiers
(FRA-3)
1
Lukasz Kasperzec
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Matt Kempfert
Quimper
(FRA-3)
1
Erwann Kerault
Poitiers
(FRA-3)
1
Tomas Kersis
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Anicet Kessely
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Christopher Ketmi
Nanterre
(FRA-3)
1
Logan Kosmalski
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Michel Laguerre
Autun
(FRA-3)
2
Olivier Lamothe
Lievin
(FRA-3)
2
Sebastien Larre
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Nicolas Lasserre
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Kevin Latchimy
Toulouges
(FRA-3)
1
Samuel Latioui
Le Portel
(FRA-3)
2
Michaël Laurent
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Thomas Lavanchy
Saint-Chamond
(FRA-3)
4
Jerome Lavis
Boulazac
(FRA-3)
1
Nicolas Layec
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Pierrick Lazare
Limoges
(FRA-3)
2
Etienne Lazzarotto
Pôle France
(FRA-3)
2
Guillaume Leburgue
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Marqus Ledoux
Autun
(FRA-3)
2
Jerome Lentz
Rodez
(FRA-3)
2
David Lesmond
Strasbourg
(FRA-1)
1
Cedric Leuly
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Cyril Lhomond
Poitiers
(FRA-3)
1
Alexandros Liatsos
Quimper
(FRA-3)
1
Art Long
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Hugo Lopenague
Bordeaux
(FRA-3)
2
Occlidio Lopes
Longwy
(FRA-3)
2
Jack Lothian
Strasbourg
(FRA-1)
1
Abdoulaye M'baye
Pôle France
(FRA-3)
2
Mouhamadou M'bodji
Rodez
(FRA-3)
2
Alioune M'boup
Bordeaux
(FRA-3)
2
Troy Mack
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Jean de dieu Mageot
Poitiers
(FRA-3)
1
Patrick Mageot
Sapela
(FRA-3)
1
Teddy Maizeroi
Longwy
(FRA-3)
1
Bosko Majstorovic
Limoges
(FRA-3)
1
Miguel Mamengui
Strasbourg
(FRA-1)
1
Cyril Manicord
Limoges
(FRA-3)
2
Oumar Mar
Longwy
(FRA-3)
1
Vincent Margueritte
Quimper
(FRA-3)
2
Manuel Martin
Autun
(FRA-3)
1
Jean-Adrien Martin
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Remy Martin-Peral
Poitiers
(FRA-3)
1
Medhi Mary
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Alexandre Maubayou
Poitiers
(FRA-3)
2
Jonathan McClark
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Paris McCurdy
Strasbourg
(FRA-1)
1
Frederic Meheut
Bordeaux
(FRA-3)
2
Rodrigue Mels
Pôle France
(FRA-3)
1
Alexis Merle
Saint-Chamond
(FRA-3)
4
Robert Michalski
Poitiers
(FRA-3)
1
Charles Michee
Sapela
(FRA-3)
2
Sebastien Micoulet
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Frederic Minet
Levallois SCB
(FRA-3)
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Zivko Misiraca
Autun
(FRA-3)
1
Franck Monpounga
Boulazac
(FRA-3)
1
Stephane Monschau
Quimper
(FRA-3)
2
Jean-Michel Montabord
Sapela
(FRA-3)
2
Eddy Morand
Lievin
(FRA-3)
2
Reiner Mougnol
Levallois SCB
(FRA-3)
3
Jeremy Mourino
Rodez
(FRA-3)
1
Francois Moutier
Lievin
(FRA-3)
1
Gaetan Muller
Autun
(FRA-3)
1
Abdoulaye N'diaye
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Joseph N'sima
Toulouges
(FRA-3)
1
Jean-Christophe Niviere
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Benjamin Obouh-Fegue
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Karim Ouattara
Rodez
(FRA-3)
1
Youcef Ouldyassia
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Ludovic Outtier
Le Portel
(FRA-3)
1
Joseph Owona
Bordeaux
(FRA-3)
2
Gokhan Ozcelik
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Nenad Papic
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Zakhar Pashutin
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Xavier Pasut
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Ludovic Patey
Saint-Chamond
(FRA-3)
4
Jean-Richard Paul
Limoges
(FRA-3)
2
Roderick Pegon
Le Portel
(FRA-3)
1
Christophe Pellegrini
Autun
(FRA-3)
2
Brice Petit
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Johan Petro
Pôle France
(FRA-3)
1
Thomas Pichierri
Lievin
(FRA-3)
2
Aude Pierre Joseph
Le Portel
(FRA-3)
1
Anthony Pintenat
Sapela
(FRA-3)
2
Leon Piper
Le Portel
(FRA-3)
Nanterre
(FRA-3)
3
Etienne Plateau
Pôle France
(FRA-3)
1
Laurent Pluvy
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Guillaume Pons
Nanterre
(FRA-3)
2
Jean-Francois Porcher
Autun
(FRA-3)
4
Trevor Powell
Longwy
(FRA-3)
1
Christian Priso
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Didier Przygoda
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Christian Radium
Nanterre
(FRA-3)
3
Vesko Radnic
Autun
(FRA-3)
4
Johan Rat
Longwy
(FRA-3)
1
Hubert Register
Nanterre
(FRA-3)
1
Paul-miguel Regnier
Pôle France
(FRA-3)
1
Paul Richard
Levallois SCB
(FRA-3)
1
David Robinson
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Kelvin Robinson
Lievin
(FRA-3)
2
Willy Romain
Pôle France
(FRA-3)
2
Sylvain Rosnet
Poitiers
(FRA-3)
2
Steve Ross
Rodez
(FRA-3)
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
3
Bruno Salamon
Valence-Condom
(FRA-3)
4
Dimitri Salles
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Aurelien Salmon
Pôle France
(FRA-3)
1
Anthony Santoro
Longwy
(FRA-3)
1
Yoann Sauzereau
Bordeaux
(FRA-3)
1
Mathias Schubler
Sapela
(FRA-3)
1
Laurent Sciarra
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Jerome Seailles
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Pete Sears
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Malik Seck
Longwy
(FRA-3)
1
Benoit Seigneur
Strasbourg
(FRA-1)
1
Versile Shaw
Nanterre
(FRA-3)
1
Ray Smith
Strasbourg
(FRA-1)
1
Emmanuel Soeria Ouamba
Longwy
(FRA-3)
1
Borivoje Stanisic
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
1
Maurice Stephens
Bordeaux
(FRA-3)
2
Joe Stephens
LDLC ASVEL
(FRA-1)
1
Mark Stevenson
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Myron Stewart
Saint-Chamond
(FRA-3)
1
Nicolas Strunc
Quimper
(FRA-3)
2
Olivier Sulpice
Saint-Vallier
(FRA-3)
2
Harold Swanagan
Autun
(FRA-3)
1
Omar Sylla
Rodez
(FRA-3)
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Lassana Sylla
Levallois SCB
(FRA-3)
2
Diamory Sylla
Limoges
(FRA-3)
1
Mathieu Szymkowiack
Quimper
(FRA-3)
Toulouges
(FRA-3)
2
Bojan Tadic
Longwy
(FRA-3)
1
Name Tandia
Denek Bat Urcuit
(FRA-3)
2
Steed Tchicamboud
Autun
(FRA-3)
1
Mathieu Tensorer
Quimper
(FRA-3)
2
Rodrigue Tetainanuarii
Longwy
(FRA-3)
Boulazac
(FRA-3)
2
David Thevenon
Limoges
(FRA-3)
2
Benjamin Thomas
Saint-Vallier
(FRA-3)
2
Jean-Michel Thore
Valence-Condom
(FRA-3)
3
Fernando Tonella
Vendée Challans Basket
(FRA-3)
1
Aurelien Toto N'kote
Le Portel
(FRA-3)
2
Lassana Toure
Nanterre
(FRA-3)
2
Yacouba Toure
Saint-Vallier
(FRA-3)
2
Mantcha Traore
Saint-Vallier
(FRA-3)
1
Ludovic Vaty
Pôle France
(FRA-3)
2
Amiel Vega
Valence-Condom
(FRA-3)
1
Jose Vespasien
Levallois SCB
(FRA-3)
1
Dejan Vucicevic
Boulazac
(FRA-3)
1
Stephane Wagner
Boulazac
(FRA-3)
1
Dean Walker
Nanterre
(FRA-3)
2
Mike Wallace
Poitiers
(FRA-3)
2
Anthony Walton
Sapela
(FRA-3)
1
John White
Strasbourg
(FRA-1)
1
Joe Williams
Sapela
(FRA-3)
1
Rasheed Wright
Saint-Vallier
(FRA-3)
2
Sebastien Yevadian
Sapela
(FRA-3)
1
Frederic Zadro
Valence-Condom
(FRA-3)
5
Roberto Zameo
Autun
(FRA-3)
2